Skoruszowa Baszta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok z Doliny Białej Wody

Skoruszowa Baszta (słow. Skorušia bašta[1], ok. 1755 m) – niepozorna turnia w masywie Małego Młynarza w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się w północnym, opadającym do Skoruszowego Żlebu filarze północno-zachodniego wierzchołka Małego Młynarza (ok. 1960 m). Skoruszową Basztę od Małego Młynarza oddziela Skoruszowy Przechód (ok. 1750 m). Północny filar wraz ze Skoruszową Basztą oddzielają Skoruszowy Żleb od jego odnogi – Małego Skoruszowego Żlebu opadającego z Wyżniej Skoruszowej Przełęczy[2].

Opadającą do Skoruszowego Żlebu ścianę Skoruszowej Baszty przecina Skoruszowa Ławka – system skalnych półek i zachodzików wykorzystywany przez taterników jako łatwiejszy fragment dróg wspinaczkowych[2].

Autorem nazw Skoruszowa Baszta i Skoruszowy Przechód jest Władysław Cywiński. Prowadzi przez nie droga wspinaczkowa na Wyżnią Skoruszową Przełęcz, w przewodniku W.Cywińskiego opisana pod nr 169 (Ze Skoruszowego Żlebu przez Skoruszową Basztę; II w skali tatrzańskiej, czas przejścia 2 godz., miejscami zarośla kosodrzewiny)[2]. Masyw Młynarza jest jednak zamknięty dla turystów i taterników (obszar ochrony ścisłej Tatrzańskiego Parku Narodowego). Wspinaczka dopuszczalna jest tylko w masywie Małego Młynarza i to tylko od 21 grudnia do 20 marca[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych [dostęp 2020-02-21] [zarchiwizowane z adresu 2006-09-24].
  2. a b c Władysław Cywiński, Młynarz. Przewodnik szczegółowy, tom 6, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 1998, ​ISBN 83-7104-011-3
  3. Młynarz – leksykon szczytów tatrzańskich [dostęp 2020-02-11].