Skoruszowy Przechód

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skoruszowy Przechód
Ilustracja
Skoruszowe Siodełko z tyłu, za Skoruszową Basztą
Państwo  Słowacja
Wysokość ok. 1730 m n.p.m.
Pasmo Karpaty, Tatry
Sąsiednie szczyty Mały Młynarz, Skoruszowa Baszta
brak współrzędnych

Skoruszowy Przechód (słow. Skoruší priechod[1], ok. 1750 m) – przełączka w masywie Małego Młynarza w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się pomiędzy północnym, opadającym do Skoruszowego Żlebu filarem północno-zachodniego wierzchołka Małego Młynarza (ok. 1960 m) a Skoruszową Basztą (ok. 1755 m). Filar ten wraz ze Skoruszową Basztą oddziela Skoruszowy Żleb od jego odnogi – Małego Skoruszowego Żlebu opadającego z Wyżniej Skoruszowej Przełęczy[2].

Skoruszowy Przechód to szerokie, częściowo trawiaste, a częściowo zarośnięte kosodrzewiną siodełko. Skoruszowa Baszta wznosi się tuż po jego północno-wschodniej stronie i zaledwie 5 m nad nim. Autorem nazwy siodełka jest Władysław Cywiński. Ze Skoruszowego Przechodu wychodzi jedna z dróg wspinaczkowych w Małym Młynarzu. W przewodniku W. Cywińskiego opisana jest pod nr 149 (Północnym filarem niższego wierzchołka). Ma trudność VI, A0 w skali tatrzańskiej, czas przejścia 5 godz.[2]. Masyw Młynarza jest jednak zamknięty dla turystów i taterników (obszar ochrony ścisłej Tatrzańskiego Parku Narodowego). Wspinaczka dopuszczalna jest tylko w masywie Małego Młynarza i to tylko od 21 grudnia do 20 marca[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych [dostęp 2020-02-21] [zarchiwizowane z adresu 2006-09-24].
  2. a b Władysław Cywiński, Młynarz. Przewodnik szczegółowy, tom 6, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 1998, ​ISBN 83-7104-011-3
  3. Młynarz – leksykon szczytów tatrzańskich [dostęp 2020-02-11].