Sligo Bay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Sligo Bay (irl. Cuan Shligigh)[1] to naturalna zatoka morska w hrabstwie Sligo w Irlandii.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Zatoka Sligo otwarta jest między Aughris Head (południe) a Roskeeragh Point (północ)[2]. Wewnętrzna część zatoki jest podzielona na trzy mniejsze części, na których znajdują się ujścia trzech rzek: Drumcliff, Garavogue i Bonet[3]. Rzeka Garavogue dociera do zatoki w jej centralnej części zwanej Portem Sligo, która jest podzielona od zewnętrznej części przez trzy małe wysepki: Coney, Oyster i Maguins. Na południowym końcu zatoki znajduje się ujście rzeki Ballisodare, w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Duże plaże i równiny pływowe położone wokół zatoki są dobrym środowiskiem dla skorupiaków. Ten rodzaj żywności przyciągał mieszkańców od epoki kamienia, o czym świadczy liczba narzędzi odkrytych w okolicy przez archeologów.

Przez wieki w wodach zatoki doszło do zatonięcia kilku wraków. Całkiem dobrze zbadany jest wrak Labii (25 września 1588 r.), 728-tonowy okręt wojenny[4]. Liczba zatonięć zaczęła spadać wraz z upadkiem portu Sligo w XX wieku.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Port lotniczy Sligo znajduje się na brzegu zatoki, u podnóża Knocknarea wzgórz między portem Sligo i zatoką Ballysadare (ujście rzeki Bonet).

Latarnie morskie[edytuj | edytuj kod]

W zatoce Sligo znajdują się cztery latarnie morskie.

Latarnia morska na Blackrock (Sligo)[edytuj | edytuj kod]

25-metrowa latarnia Blackrock (54°18'28"N 8°37'4"W) w Zatoce Sligo wyróżnia się zewnętrznymi stopniami aż do połowy wieży[5][6].

Latarnie morskie w pobliżu Rosses Point[edytuj | edytuj kod]

W zatoce Sligo znajdują się trzy latarnie morskie w pobliżu punktu Rosses, latarnie Metal Man, Lower Rosses i Oyster Island.

Natura[edytuj | edytuj kod]

Sligo Bay jest siedliskiem kolonii fok.

Obszar estuariów jest chroniony na mocy prawodawstwa europejskiego wymienionego jako obszar Natura 2000. To także obszar dziedzictwa naturalnego, zdefiniowany i zarządzany przez Irlandzkie Parki Narodowe i Wildlife Service.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cuan Shligigh/Sligo Bay, Logainm.ie [dostęp 2018-03-19] (irl.).
  2. Fishing in Ireland. An angler's guide to the best fishing in Ireland., www.fishinginireland.info [dostęp 2018-03-19].
  3. Sligo Bay, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-05] (ang.).
  4. Randal Armstrong, Irish Wrecks On-line - Co. Sligo & Leitrim Wreck List, www.irishwrecksonline.net [dostęp 2018-03-19].
  5. Blackrock Lighthouse co. Sligo, irishlighthouses.blogspot.co.uk [dostęp 2018-03-19] (ang.).
  6. Commissioners of Irish Lights, Lower Rosses, www.irishlights.ie [dostęp 2018-03-19] (ang.).