Archeolog

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Archeolodzy podczas wykopalisk w Zurychu

Archeolog − osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, która wyspecjalizowana jest w dziedzinie archeologii, zajmuje się badaniem minionych kultur i cywilizacji oraz ich relacjami z otaczającym środowiskiem.

Archeolodzy gromadzą, dokumentują i analizują materiał pochodzący z wykopalisk lub odnaleziony w inny sposób (elementy architektoniczne, rękodzieło, pozostałości biologiczne oraz szczątki ludzkie).


Archeolog w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce archeolog to jeden z zawodów regulowanych[a]. Badania archeologiczne może prowadzić osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra, uzyskany po ukończeniu wyższych studiów na kierunku archeologia oraz odbyła co najmniej 12-miesięczną praktykę zawodową. Posiadany tytuł archeologa pozwala na podejmowanie pracy na stanowiskach eksperckich, np. rzeczoznawca ministra kultury ds. archeologii.

Archeologię można studiować na następujących uczelniach w Polsce[1]:

Archeolog we Włoszech[edytuj | edytuj kod]

We Włoszech archeolog nie jest zawodem regulowanym, zarówno jeśli chodzi o profil przygotowania do zawodu jak i praktyczne możliwości wykonywania tej profesji. Obecnie uczelnie włoskie umożliwiają zdobycie tytułu magistra ze specjalizacją w archeologii. Studia te uzupełnia dwuroczna szkoła specjalizująca, co daje w sumie siedem lat studiów uniwersyteckich. Można też po studiach czteroletnich podjąć dalsze studia i uzyskać tytuł dottore di ricerca w naukach historycznych, odpowiadający tytułowi Doctor of Philosoph w nomenklaturze anglosaskiej[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Kod nr 263201 w klasyfikacji zawodów i specjalności.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Studia humanistyczne: archeologia. kierunkistudiow.pl. [dostęp 2014-02-24].
  2. Normativa Professione. www.archeologi-italiani.it. [dostęp 2014-02-24]. (wł.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]