Slot Art Festival

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Slot Art Festival
Lata aktywności

od 1993

Data

początek lipca (5 dni)

Miejsce

Lubiąż (wcześniej: Stacze, Giżycko)

Założyciel

Stowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Twórczych

Tematyka

Muzyka alternatywna

Strona internetowa

Slot Art Festival – międzynarodowy festiwal kultury alternatywnej, który co roku odbywa się w Polsce. Po raz pierwszy wydarzenie zorganizowano w 1993 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1993 roku w miejscowości Stacze na Mazurach. Na samym początku był to nieformalny zlot osób organizujących trasę koncertową zespołu No Longer Music. Było na nim obecnych 80 osób. W następnym roku impreza odbyła się w amfiteatrze Twierdzy „Boyen” w Giżycku. W kolejnych latach systematycznie odnotowywano wzrost liczby uczestników. W 2001 roku Slot Art Festiwal postanowiono przenieść do Lubiąża, gdzie na terenie pałacu Opactwa Cysterskiego, odbywa się aż do tej pory i gromadzi co roku od około 6500 do niemal 9000 uczestników. Organizatorem jest Stowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Twórczych.

Charakter festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Największy, pięciodniowy festiwal kultury alternatywnej w Polsce, którego program obejmuje wiele koncertów rozgrywających się na 9 scenach, 150 warsztatów z różnych dziedzin sztuki, wykłady, wystawy, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne oraz happeningi.

SAF odbywa się na terenie jednego z największych w Europie kompleksów pałacowo-klasztornych w Lubiążu koło Wrocławia. Obiekt jest dwa i pół razy większy od krakowskiego Wawelu i mieści w sobie 300 pomieszczeń. Monumentalność i architektura Pałacu budują odpowiedni klimat na potrzeby festiwalu.

Liczba uczestników to około 8 tysięcy młodych ludzi z różnych stron świata: głównie Polski, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Czech oraz Ukrainy. Wielokulturowość uczestników decyduje o tym, że festiwal ma rangę międzynarodową.

Przedsięwzięcie ma silne inspiracje etyką chrześcijańską, zwłaszcza w stylu ewangelikalnym, o czym świadczą założenia festiwalu (m.in. zakaz dostępu dla osób znajdujących się pod wpływem narkotyków oraz stosujących przemoc)[1] a także grono jego wiodących organizatorów (zob. dane na witrynie Festiwalu)[2]. Jednakże czynniki te w oficjalnym przekazie Festiwalu zaznaczane są w sposób bardzo oględny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]