Soft shell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Soft shell – grupa tkanin stosowanych do szycia głównie odzieży turystycznej i wspinaczkowej.

Źródłem nazwy jest opozycja do tzw. "hard shella", czyli idei ubioru składającego się z bielizny termoaktywnej, warstwy ocieplającej (np. polaru) i kurtki zewnętrznej z membraną (np. goreteksu). Ta ostatnia warstwa jest wykonana z materiału wytrzymałego mechanicznie, stąd "hard". Przy takim podejściu, warstwa zewnętrzna jest wodoodporna, wiatroodporna i oddychająca. Z reguły jednak oddychalność nie jest zadowalająca w sytuacjach dużego wysiłku.

Soft shell jest wiatroodporny, ale nie wodoodporny (chroni go przez pewien czas warstwa impregnacji - DWR). Jest za to miękki i ma dużo lepszą oddychalność. Istnieje wiele tkanin, które producenci nazywają soft shellami. Pierwotna idea soft shella zakładała, że będzie to materiał bezmembranowy (np. Pertex), lecz z czasem producenci zaczęli nazywać soft shellem także materiały posiadające membranę, co zatarło pierwotną ideę.

W przeciwieństwie do kurtki membranowej, typowa kurtka z materiału soft shell w wielu sytuacjach może być noszona samodzielnie, bo jest na tyle gruba, że spełnia też funkcję ocieplającą. Bywają jednak kurtki, które są tak cienkie, jak kurtka membranowa.