Solec (góra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Solec
Państwo  Polska
Pasmo Sudety Wschodnie
Góry Bialskie
Wysokość 977 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Solec
Solec
Ziemia50°13′48,03″N 16°57′13,43″E/50,230008 16,953731

Solec (niem. Salz)[1] – szczyt o wysokości 977 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce w Górach Bialskich w Sudetach Wschodnich.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie, położone , w zachodnio-środkowej części Gór Bialskich w Sudetach Wschodnich, około 4,8 km, na południowy zachód od południowej granicy małej wioski Bielice i 2,3 km na południowy zachód od wzniesienia Rudawiec.

Fizjografia[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie o zróżnicowanych zboczach i niewielkim szczycie. Charakteryzujące się wyraźnie podkreślonymi stromymi zboczami: południowym, zachodnim i północno-zachodnim, nieregularną rzeźbą i urozmaiconym ukształtowaniem. Całe wzniesienie położone jest na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Wyrasta z zachodniego zbocza Jawornika Granicznego minimalnie ponad wierzchowinę zbocza, dość stromo opadającego do doliny potoku Morawka. Położenie wzniesienia, kształt oraz wysokość mniejsza od otaczających wzniesień, czynią wzniesienie trudno rozpoznawalnym w terenie.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie w całości zbudowane ze skał metamorficznych łupków łyszczykowych i gnejsów gierałtowskich. Szczyt i zbocza wzniesienia pokrywa niewielkiej grubości warstwa młodszych osadów glin, żwirów, piasków i lessów z okresu zlodowaceń plejstoceńskich i osadów powstałych w chłodnym, peryglacjalnym klimacie.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie w całości porośnięte naturalnym lasem regla dolnego. Na zboczach i wierzchołku Solca, położony jest Rezerwat przyrody Nowa Morawa, w którym chroniony jest cenny przyrodniczo fragment dolnoreglowego lasu mieszanego ze stanowiskiem świerka Sudeckiego. Wzniesienie pod koniec XX wieku dotknęły zniszczenia wywołane katastrofą ekologiczną w Sudetach obecnie w miejscach częściowo zniszczonego drzewostanu porasta świerkowy młodnik.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Na południe od góry Solec występują łupki łyszczykowe zawierające liczne granaty o średnicy do 12 mm. Wzdłuż grzbietu wzniesienia występują kwarcyty w formie cienkich soczewek. Na północnym zboczu góry występują wtrącenia marmurów a na zachodnich zboczach Solca, występują jasne bezkierunkowe gnejsy[2].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt nie prowadzi szlak turystyczny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik Geografii Turystycznej Sudetów, tom 16 Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo PTTK "KRAJ", Warszawa 1993, ​ISBN 83-7005-095-6
  2. Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki. Skala 1:40000. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne Plan, 2005. ​ISBN 83-911777-1-8