Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych”
Państwo  Polska
Adres os. Piastowskie 16, 61-148 Poznań
Data założenia 1958
Forma prawna Spółdzielnia
Prezes Tadeusz Stachowski
Przewodniczący Rady Nadzorczej Wojciech Chomicz
brak współrzędnych
Strona internetowa
Osiedle Pomet
Osiedle Piastowskie
Osiedle Armii Krajowej
Osiedle Powstań Narodowych
Osiedle Oświecenia
Osiedle Rzeczypospolitej
Osiedle Jagiellońskie
Osiedle Bohaterów II Wojny Światowej

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” w Poznaniu – największa spółdzielnia mieszkaniowa w Poznaniu i Wielkopolsce. Zarządza wielkim kompleksem mieszkaniowym zbudowanym na prawym brzegu Warty.

Osiedla składowe[edytuj | edytuj kod]

W skład Spółdzielni wchodzą osiedla:

Historia Rataj[edytuj | edytuj kod]

Wieś Rataje w 1253 roku nadali Poznaniowi prawem własności Książęta Wielkopolscy - Przemysław i Bolesław. Po kilkakrotnej zmianie właścicieli, dopiero w 1682 r. miasto przyjęło Rataje w posiadanie na stałe. Na początku XVIII w. wojna północna i zaraza morowa doszczętnie wyniszczyły Poznań oraz jego okolice. Opustoszałe Rataje zasiedlono niemieckimi osadnikami z Bambergu, zwanymi Bambrami. Przybysze okazali się świetnymi gospodarzami. Wkrótce zadomowili się wnosząc wiele nowego do miejscowej kultury. Zachowali własne malownicze stroje, obrzędy i pieśni, szybko uczyli się polskiej mowy i z biegiem lat, z pokolenia na pokolenie, coraz bardziej czuli się Polakami.

Po likwidacji fortyfikacji miejskich na początku XX wieku Poznań włączył okoliczne wsie. Rataje stały się dzielnicą miasta w 1924 r. Ich rolniczy charakter przetrwał okres międzywojenny i wojnę. Osiedlili się tu znakomici ogrodnicy bułgarscy.

Kiedy w 1953 roku zbudowano dzisiejszy most Królowej Jadwigi związał on bardziej Rataje z miastem. Największym wtedy budynkiem w tej dzielnicy była nowo zbudowana szkoła nr 14 dziś bardzo wiekowa wśród sylwetek bloków i zieleni. Pomysł na nową dzielnicę mieszkaniową obejmującą tereny dawnej wsi Rataje, a w późniejszym czasie Żegrze i Chartowo, zrodził się w połowie 1955r.

Historia Spółdzielni[edytuj | edytuj kod]

Powstała ona w 1958 roku jako Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa. Obecną nazwę nosi od 1965 roku. W latach 1960-65 Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych połączyła się z Pracowniczą Spółdzielnią Mieszkaniową ,,Przemysław”, Robotniczą Spółdzielnią Mieszkaniową Pomet oraz Spółdzielnią Mieszkaniową przy Zarządzie Zieleni Miejskiej. Pierwsze inwestycje związane były z ulicą Bogusławskiego, Rutkowskiego i os. Wierzbak w dzielnicy Jeżyce. Rozbudowa powojennego Poznania w kierunku wschodnim skłoniła do zagospodarowania prawego brzegu Warty i w 1965r. Spółdzielni powierzono budowę i eksploatację nowych osiedli mieszkaniowych na Ratajach w dzielnicy Nowe Miasto.

Pierwsze budynki oddano do użytku na os. Piastowskim w 1968 r., a rok później na os. Jagiellońskim. Największy „boom” inwestycyjny to lata 70. Wtedy to pierwsi mieszkańcy wprowadzili się do bloków na os. Rzeczypospolitej. W 1971r. powstał pierwszy na tym terenie Dom Kultury „Na Skarpie”. W tych latach powstały również osiedla: Oświecenia, Powstań Narodowych, Bohaterów II Wojny Światowej, Armii Krajowej. W 1976 roku rozpoczęła się budowa os. Czecha Rusa i Tysiąclecia, a zakończyła się na os. Lecha. W latach 80. wysiłek inwestycyjny skupił się na górnym tarasie Rataj, tworząc os. Polan, Orła Białego i Stare Żegrze. Po roku 1989 w nowych warunkach ekonomiczno-finansowych w znaczny sposób została ograniczona budowa dalszych mieszkań. Nie oznaczało to jednak przerwania zaplanowanych inwestycji. Od 1995 powstawały nowe, ciekawsze architektonicznie budynki. Ostatnie inwestycje budowlane Spółdzielni to bloki mieszkalne oddane do użytku w 2001 roku.

Zasoby[edytuj | edytuj kod]

Obecnie Spółdzielnia zarządza 288 budynkami (w tym 94 lokali użytkowych) zlokalizowanymi na 9 osiedlach wyodrębnionych organizacyjnie i gospodarczo. Należy do niej ponad 36 tys. członków, a w jej zasobach mieszka ponad 73 tys. osób. Do Spółdzielni należy także 7 domów kultury, dom harcerza, 19 placówek - kluby, świetlice i harcówki oraz obiekty sportowe i rekreacyjne tj.: stadion (os. Rusa), strzelnica z broni pneumatycznej (os. Powstań Narodowych), kort tenisowy (os. Armii Krajowej), boiska do piłki plażowej (os. Piastowskie, Tysiąclecia), boiska wielofunkcyjne oraz stanica ,,Gościraj”.

Codzienność Spółdzielni to przede wszystkim prawidłowa eksploatacja zasobów, realizacja bieżących remontów, dbałość o dobry stan finansowy, porządek, bezpieczeństwo oraz szeroka działalność kulturalna. Od początku funkcjonowania Spółdzielni właśnie ta sfera działalności była swego rodzaju fenomenem. Przez lata, przy udziale i wsparciu Spółdzielni, udało się stworzyć kilka ośrodków, wokół których skupiło się i tętni życie kulturalne mieszkańców. Obecnie kilkanaście domów kultury i klubów zapewnia bogatą ofertę kulturalną, sportową i artystyczną. Dużą popularnością cieszy się wśród młodzieży Piłkarska Liga Rataj, w której corocznie uczestniczy kilkuset młodych sportowców. Tradycją na skalę Poznania stały się również konkursy ,,Gwary Poznańskiej”. Organizowane są również cykliczne imprezy plenerowe. Największą frekwencja cieszą się Dni os. Orła Białego –Stare Żegrze i Polan oraz Dni Rataj na os. Piastowskim. Spółdzielnia posiada również Stanicę Harcerską ,,Gościraj” w Gościmiu k. Drezdenka „w sercu” Puszczy Nadnoteckiej[1].

Nagrody i wyróżnienia zdobyte w ostatnich latach[edytuj | edytuj kod]

- 2006 – Finalista Konkursu „Modernizacja Roku 2005” w kategorii Termorenowacja Elewacji Budynku.
- 2007 – VII miejsce w ogólnopolskim programie „Elita Zarządzania 2006” – Spółdzielczy Zarząd Roku w kategorii Spółdzielnie Mieszkaniowe.
Tytuł „Złotej Jubilatki“ przyznany przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe za wybitne osiągnięcia w minionym półwieczu w rozwoju mieszkalnictwa, szczególnie w dziedzinach inwestycji, eksploatacji oraz samorządności i działalności społeczno-wychowawczej.
- 2007 – I miejsce w Rankingu Najlepszych Spółdzielni Mieszkaniowych województwa wielkopolskiego za rok 2007 przyznane przez „Grupę Media Partner“ (wydawca prasy wizerunkowej).
- 2008 – III miejsce w ogólnopolskim programie „Elita Zarządzania 2008” - Spółdzielczy Zarząd Roku w kategorii Spółdzielnie Mieszkaniowe.
- 2008 – wyróżnienie w konkursie Orły Polskiego Budownictwa pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury w kategorii Zarządzanie Nieruchomościami.
- 2009 – Brązowy Orzeł w kategorii Zarządzanie Nieruchomościami w konkursie Orły Polskiego Budownictwa pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury.
- 2010 – I miejsce w kategorii „spółdzielnie duże bez przychodu z inwestycji” w ogólnopolskim rankingu spółdzielni mieszkaniowych 2010 organizowanym przez miesięcznik „Domy Spółdzielcze”
- 2011 – laureat nagrody „Złoty Laur Spółdzielczości” przyznany przez Krajową Radę Spółdzielczą, honorowe wyróżnienie za działalność społeczno-kulturalną w ruchu spółdzielczym
- 2011- Brązowy Orzeł w kategorii Zarządzanie Nieruchomościami w konkursie Orły Polskiego Budownictwa pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury.
- 2012 – I miejsce w kategorii „spółdzielnie duże bez przychodu z inwestycji” w ogólnopolskim rankingu spółdzielni mieszkaniowych 2011 organizowanym przez miesięcznik „Domy Spółdzielcze”
- 2013 – I miejsce w kategorii „spółdzielnie największe bez przychodu z inwestycji” w ogólnopolskim rankingu spółdzielni mieszkaniowych 2012 organizowanym przez miesięcznik „Domy Spółdzielcze”[2]

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” w Poznaniu. Jaka jest..., Liberum Novum, Bydgoszcz 2013.
  2. Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych – spółdzielnia mieszkaniowa, www.osiedlemlodych.pl [dostęp 2017-11-20] (pol.).