Sparianthina soca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sparianthina soca
Rheims, 2021
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

pająki wyższe

Rodzina

spachaczowate

Podrodzina

Heteropodinae

Rodzaj

Sparianthina

Gatunek

Sparianthina soca

Sparianthina socagatunek pająków z rodziny spachaczowatych i podrodziny Heteropodinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2021 roku przez Cristinę A. Rheims[1][2] na łamach „Zootaxa”. Jako miejsce typowe wskazano drogę do Blanchisseuse w gminie Arima w Trynidadzie i Tobago. Epitet gatunkowy soca to nazwa lokalnego tańca[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Jedynym zmierzonym okazem jest samiec o ciele długości 6,3 mm przy prosomie długości 2,8 mm i szerokości 2,7 mm oraz opistosomie (odwłoku) długości 3,3 mm i szerokości 1,9 mm. Karapaks jest bladopomarańczowy z brązowymi krawędziami, jasnobrązową jamką i czarnymi obwódkami wokół oczu. Ośmioro oczu rozmieszczonych jest w dwóch rzędach. W widoku grzbietowym oczy pary przednio-środkowej leżą bardziej z przodu niż pary przednio-bocznej, a oczy pary tylno-środkowej bardziej z przodu niż oczy pary tylno-bocznej. Jasnożółte szczękoczułki oprócz zębów na przedniej i tylnej krawędzi mają ząbki intermarginalne na dnie bruzdy umieszczone w jednym szeregu. Warga dolna jest jasnobrązowa z bladopomarańczowym przodem. Szczęki mają barwę bladożółtawopomarańczową. Sternum jest jasnożółtawopomarańczowe z jasnobrązowymi brzegami. Odnóża są jasnożółte z brązowawoszarymi znakami u podstaw kolców. Kolejność ich par od najdłuższej do najkrótszej to: II, I, IV, III. Ubarwienie opistosomy jest jasnoszare z bladożółtymi kądziołkami przędnymi. Jasnożółte nogogłaszczki samca mają dłuższą niż szerszą i widoku brzusznym nieco rynienkowatą gałąź grzbietową apofizy retrolateralnej goleni, palcowatą i delikatnie zakrzywioną grzbietową apofizę tegularną, mały, trójkątny wyrostek tegularny oraz mały, zwężający się embolus pozbawiony pośrodkowego wyrostka kolcowatego, natomiast zaopatrzony w rozwidlony wyrostek nasadowy o szerokiej i wklęśniętej gałęzi grzbietowej i krótszej, blaszkowatej, odsiebnie zaokrąglonej gałęzi brzusznej[2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Pająk neotropikalny, endemiczny dla Trynidadu i Tobago[1][2], znany wyłącznie z lokalizacji typowej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Norman I. Platnick: Gen. Sparianthina Banks, 1929. [w:] The World Spider Catalog [on-line]. American Museum of Natural History. [dostęp 2023-09-21].
  2. a b c d e Cristina A. Rheims. The Neotropical genera Guadana Rheims, 2010 and Sparianthina Banks, 1929 (Araneae: Sparassidae: Heteropodinae). „Zootaxa”. 5061 (3), s. 401-431, 2021. DOI: 10.11646/zootaxa.5061.3.1.