Spark Matsunaga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spark Masayuki Matsunaga
Spark Matsunaga
Spark Matsunaga.jpg
Data i miejsce urodzenia 8 października 1916
Hrabstwo Kauai
Data śmierci 15 kwietnia 1990
Senator Stanów Zjednoczonych z Hawajów
Okres od 3 stycznia 1977
do 15 kwietnia 1990
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Hiram Fong
Następca Daniel Akaka

Spark Masayuki Matsunaga (ur. 8 października 1916 w Kukuiula na wyspie Kauaʻi w archipelagu Hawajów – zm. 15 kwietnia 1990 w Toronto w Kanadzie) – amerykański polityk ze stanu Hawaje pochodzenia japońskiego. Był członkiem Partii Demokratycznej.

W roku 1941 ukończył studia pedagogiczne na University of Hawaii w Honolulu. W chwili japońskiego ataku na Pearl Harbor w grudniu 1941 był żołnierzem. Po rozpoczęciu wojny amerykańsko-japońskiej, na fali paniki i uprzedzeń wobec japońskich imigrantów oraz Amerykanów japońskiego pochodzenia nastąpiły ich wysiedlenia z Hawajów i masowe internowania na terenie USA. Jak wielu innych, Matsunaga został zwolniony ze służby w armii amerykańskiej i internowany w obozie Camp McCoy w stanie Wisconsin. Po kilku miesiącach, po pozytywnym rozpatrzeniu petycji Amerykanów japońskiego pochodzenia (tzw. Nisei) do prezydenta Franklina D. Roosevelta, Matsunaga został przywrócony do służby i wcielony do nowo utworzonego 100. batalionu piechoty, który został wysłany do walki na froncie włoskim. Batalion ten był w całości złożony z Nisei; nazwano go później Purple Heart Battalion, w uznaniu męstwa jego żołnierzy. Za zasługi wojenne Spark Matsunaga otrzymał Brązową Gwiazdę (ang. Bronze Star) oraz dwa Purpurowe Serca (ang. Purple Heart).

W roku 1945 Matsunaga zakończył służbę w randze kapitana. W roku 1951 ukończył studia prawnicze w Harvard Law School.

Po raz pierwszy członkiem Kongresu USA wybrano go w roku 1962, dzięki czemu zasiadał w Izbie Reprezentantów w latach 19631976, kiedy to przesiadł się do ław senackich. W Senacie zasiadał w latach 19771990, do czasu swojej śmierci.

Był propagatorem wychowania do życia w pokoju. To on miał prawdopodobnie największy udział w utworzeniu Komitetu ds. cywili w czasie wojny (ang. Commission on Wartime Relocation and Internment of Civilians) w roku 1980. W roku 1988, komitet ten doprowadził do podpisania przez prezydenta Ronalda Reagana aktu Civil Liberties Act, który miał za zadanie zrekompensować szkody poniesione przez osoby dotknięte wysiedleniami i internowaniem.

Spark Matsunaga doprowadził także do powstania Instytutu Pokoju (ang. U.S. Peace Institute), był aktywnym propagatorem wykorzystywania odnawialnych źródeł energii i opowiadał się za amerykańsko-rosyjską współpracą w badaniu przestrzeni kosmicznej.

Po jego śmierci ustanowiono nagrodę jego imienia (Spark M. Matsunaga Medal of Peace), którą odznaczono m.in. byłych prezydentów USA Jimmy’ego Cartera oraz Ronalda Reagana (obu w roku 1994).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)