Spartakiada 1951

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spartakiada 1951 – ogólnopolskie zawody sportowe (spartakiada) rozegrane w dniach 8-16 września 1951 roku w Warszawie i Łodzi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

I Ogólnopolska Spartakiada odbyła się w dniach 8–16 września 1951 roku w Warszawie i Łodzi. Udział w niej zgłosiło 2764 uczestników w 9 dyscyplinach: 100 w boksie, 379 w gimnastyce, 80 w kolarstwie, 346 w koszykówce, 82 w lekkoatletyce, 347 w piłce siatkowej, 348 w pływaniu i 50 w torze przeszkód[1]. Spartakiadę otworzył premier Józef Cyrankiewicz. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego był Henryk Szemberg. W imieniu sportowców ślubowanie złożyli Zdobysław Stawczyk (w Warszawie) i Franciszek Szymura (w Łodzi). Sportowcy reprezentowali nie kluby, lecz zrzeszenia sportowe: AZS, Budowlani, CWKS, Górnik, Gwardia, Kolejarz, LZS, Ogniwo, Spójnia, Stal, P. O. „Służba Polsce”, Unia oraz Włókniarz. Nagrodę prezydenta dla najlepszego stowarzyszenia w lekkoatletyce i nagrodę premiera za zwycięstwo w gimnastyce otrzymała ZS Gwardia. Marszałek Rokosowski przyznał nagrodę w strzelaniu Centralnemu Klubowi Sportowemu[2]. Na zakończenie Spartakiady list do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bolesława Bieruta odczytała mistrzyni Polski Maria Ilwicka.

Były to mistrzostwa Polski w tych dyscyplinach. Oprócz tego rozegrano zawody w jeździectwie, a także mecze półfinałowe i finałowy Pucharu Polski w piłce nożnej.

Rozegrano je w dziewięciu dyscyplinach:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rekord uczestników w Spartakiadzie, „Dziennik Polski” (236), 1951, s. 5.
  2. I Spartakiada świętem Sportu, „Dziennik Polski” (248), 18 września 1951, s. 5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]