Cerkiew św. Mikołaja w Drohiczynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
lit.
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 77: Linia 77:
Cerkiew znajduje się przy rynku - Placu Tadeusza Kościuszki.
Cerkiew znajduje się przy rynku - Placu Tadeusza Kościuszki.


Świątynia reprezentuje styl [[klasycyzm|klasycystyczny]]. Zbudowana w [[1792]] jako [[unia brzeska|unicka]] pod wezwaniem Trójcy Świętej dla klasztoru [[Zakon Bazylianów Świętego Jozafata |bazylianów]] tzw. Nagórnego. Po spłonięciu w [[1806]] roku parafialnej cerkwi unickiej pw. św. Mikołaja przeniesiono tu nabożeństwa. W [[1826]] roku przekazana unickiemu klerowi świeckiemu. Po [[1839]] zamieniona przez Rosjan na prawosławną, przebudowana w celu adaptacji do zwyczajów prawosławnych poprzez dobudowę kopułek, usunięcie bocznych ołtarzy, organów i ambony. Zmieniono też wtedy wezwanie.
Świątynia reprezentuje styl [[klasycyzm|klasycystyczny]]. Zbudowana w [[1792]] z fundacji Konstancji z Kuczyńskich i Jakuba Ciecierskiego jako [[unia brzeska|unicka]] pod wezwaniem Trójcy Świętej dla klasztoru [[Zakon Bazylianów Świętego Jozafata |bazylianów]] tzw. Nagórnego. Po spłonięciu w [[1806]] roku parafialnej cerkwi unickiej pw. św. Mikołaja przeniesiono tu nabożeństwa. W [[1826]] roku przekazana unickiemu klerowi świeckiemu. Po [[1839]] zamieniona przez Rosjan na prawosławną, przebudowana w celu adaptacji do zwyczajów prawosławnych poprzez dobudowę kopułek, usunięcie bocznych ołtarzy, organów i ambony. Zmieniono też wtedy wezwanie.


'''Wnętrze:'''
'''Wnętrze:'''

Wersja z 12:51, 12 sty 2012

Cerkiew św. Mikołaja w Drohiczynie
Cerkiew parafialna
Ilustracja
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Drohiczynie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Drohiczyn

Adres

{{{adres}}}

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Diecezja

warszawsko-bielska

Wezwanie

św. Mikołaja (wcześniej Trójcy Świętej)

Wspomnienie liturgiczne

19 grudnia

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Cerkiew św. Mikołaja w Drohiczynieprawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Siemiatycze diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Cerkiew znajduje się przy rynku - Placu Tadeusza Kościuszki.

Świątynia reprezentuje styl klasycystyczny. Zbudowana w 1792 z fundacji Konstancji z Kuczyńskich i Jakuba Ciecierskiego jako unicka pod wezwaniem Trójcy Świętej dla klasztoru bazylianów tzw. Nagórnego. Po spłonięciu w 1806 roku parafialnej cerkwi unickiej pw. św. Mikołaja przeniesiono tu nabożeństwa. W 1826 roku przekazana unickiemu klerowi świeckiemu. Po 1839 zamieniona przez Rosjan na prawosławną, przebudowana w celu adaptacji do zwyczajów prawosławnych poprzez dobudowę kopułek, usunięcie bocznych ołtarzy, organów i ambony. Zmieniono też wtedy wezwanie.

Wnętrze:

Południowo-zachodni narożnik wschodniej pierzei rynku zajmował usytuowany na południe od cerkwi murowany dwuskrzydłowy klasztor bazylianów, wzniesiony w 1798 roku na planie litery L z piętrowym skrzydłem zachodnim od strony Rynku i dłuższym parterowym od strony ul. Mazowieckiej.