Laicyzacja: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m →‎Linki zewnętrzne: -linki zewn.
Chobot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: ca, es, fa, fi, gl, it, ko, nl, no, pt, tr usuwa: ja
Linia 20: Linia 20:
[[Kategoria:Politologia]]
[[Kategoria:Politologia]]


[[ca:Laïcisme]]
[[de:Laizismus]]
[[de:Laizismus]]
[[en:Laïcité]]
[[en:Laïcité]]
[[es:Laicismo]]
[[eo:Laikeco]]
[[eo:Laikeco]]
[[fa:لائیسیته]]
[[fr:Laïcité]]
[[fr:Laïcité]]
[[ja:ライシテ]]
[[gl:Laicismo]]
[[ko:라이시테]]
[[it:Laicità]]
[[nl:Laïcisme]]
[[no:Laïcité]]
[[pt:Laicismo]]
[[fi:Laïcité]]
[[tr:Laiklik]]

Wersja z 08:41, 16 lis 2007

Laicyzacja to zeświecczenie różnych poziomów życia społecznego.

W polityce laicyzacja to świadome (programowe) działania władz, zmierzające do wyeliminowania wpływu religii na życie polityczne i społeczne za pomocą aktów prawnych (konfiskata dóbr kościelnych, sekularyzacja szkolnictwa, rozwiązanie konkordatu, odebranie przywilejów związkom wyznaniowym itp.).

Najbardziej typowym przykładem laicyzacji jest decyzja o oddzieleniu Kościoła i państwa we Francji w roku 1905. Programowo do laicyzacji społeczeństwa dążą partie lewicowe, w przeszłości zaś program laicyzacji prowadzono też np. w ZSRR.

W sensie socjologicznym laicyzacja przejawia się słabnięciem więzi religijnych wśród wyznawców, a zwłaszcza spadkiem uczestnictwa w praktykach religijnych, odchodzeniem od norm etycznych i obyczajowych głoszonych przez Kościół itp.

W sensie psychologicznym laicyzacja przejawia się przez zmiany w postawach światopoglądowych, tj. odchodzenie od wiary w kierunku agnostycyzmu, ateizmu, deizmu lub indyferentyzmu religijnego. Wynik zmian w świadomości społeczeństwa, spowodowany przez laicyzację, przez wyznawców religii określany jest jako "kryzys religijności".

Laicyzacja Sztuki jest to pokazanie świeckiej sceny np. w malarstwie lub rzeźbie. Przedstawienie niezwiązane z wierzeniami czy z sacrum. Spotykana w okresie Hellenistycznym.

Zobacz też