Jan Jerzy II Wettyn: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m drobne redakcyjne
Bonio (dyskusja | edycje)
kat.
Linia 14: Linia 14:
[[Kategoria:Wettynowie]]
[[Kategoria:Wettynowie]]
[[Kategoria:Władcy Saksonii]]
[[Kategoria:Władcy Saksonii]]
[[Kategoria:Urodzeni w 1613]]
[[Kategoria:Zmarli w 1680]]

[[de:Johann Georg II. (Sachsen)]]
[[de:Johann Georg II. (Sachsen)]]
[[fr:Jean-Georges II de Saxe]]
[[fr:Jean-Georges II de Saxe]]

Wersja z 19:57, 28 lis 2007

Jan Jerzy II Wettyn (ur.10 czerwca 1613 w Dreźnie, zm.1 września 1680 we Freibergu) - książę elektor Saksonii w latach 1656-1680

Pochodził z albertyńskiej linii Wettinów. Był synem Jana Jerzego I Wettyna i Magdaleny Sybilli Hohenzollern. Początek jego panowania przypadł na okres ruiny skarbu państwa Saksonii oraz na borykanie się elektoratu ze skutkami zniszczeń wojennych z czasów wojny trzydziestoletniej.

Aby zaradzić ciężkiej sytuacji Saksonii Jan Jerzy II Wettyn zdecydował się na podjęcie gruntownych reform państwowych oraz umocnienie swojej pozycji wobec stanów. Podjął środki w rozwoju wydobycia srebra w saskich kopalniach, przyczynił się do zwiększenia znaczenia na arenie międzynarodowej targów lipskich. Zachęcał swoich poddanych do zakładania manufaktur. Rozpoczął także przebudowę Drezna w stylu barokowym.

Żeby zwiększyć liczbę ludności w Saksonii zezwolił na osiedlenie się w niej wygnanym z Czech protestantom i husytom.

W polityce zagranicznej skupił się na sojuszu z Francją i Szwecją przeciw Brandenburgii. Z czasem jednak wraz ze wzrostem potęgi Ludwika XIV opowiedział się za antyfrancuskim sojuszem książąt Rzeszy i w latach 1673-1678 brał udział w wojnie w Niderlandach.

Zmarł jako ofiara zarazy. Pochowany został w mauzoleum rodu Wettynów w kościele Najświętszej Marii Panny we Freibergu.

Z małżeństwa z Magdaleną Sybillą Hohenzollern-Bayeruth miał troje dzieci. Jego następcą w Saksonii był syn Jan Jerzy III Wettyn.