Jan Jerzy I Wettyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Jerzy I Wettyn
Ilustracja
ilustracja herbu
książę elektor Saksonii
Okres od 23 czerwca 1611
do 8 października 1656
Poprzednik Krystian II Wettyn
Następca Jan Jerzy II Wettyn
Dane biograficzne
Dynastia Wettynowie
Data i miejsce urodzenia 5 marca 1585
Drezno
Data i miejsce śmierci 8 października 1656
Drezno
Ojciec Krystian I Wettyn
Matka Zofia Hohenzollern
Żona Sybilla Elżbieta Wirtemberg
Żona Magdalena Sybilla Hohenzollern
Dzieci Zofia Eleonora
Maria Elżbieta
Krystian Albert
Jan Jerzy II
August
Krystian
Magdalena Sybilla
Maurycy
Henryk

Jan Jerzy I Wettyn (ur. 5 marca 1585 w Dreźnie, zm. 8 października 1656 w Dreźnie) – książę elektor Saksonii w latach 1611-1656. Syn Krystiana I Wettyna i Zofii Hohenzollern, młodszy brat Krystiana II Wettyna

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Objął władzę w Saksonii po śmierci starszego brata. W początkowym okresie rządów kontynuował rozpoczęty w 1609 roku spór spadkowy między Hohenzollernami, Wettynami i Wittelsbachami o Jülich-Kleve-Berg, który przegrał na mocy układu w Xanten.

W 1619 roku działając w sprzeczności z resztą obozu protestanckiego w Rzeszy Jan Jerzy I Wettyn opowiedział się za elekcją na cesarza Ferdynanda II Habsburga. Skutkiem tego był aktywny udział elektora po stronie Habsburgów w początkowym okresie wojny trzydziestoletniej.

Niezadowolenie społeczne z polityki księcia oraz brak korzyści materialnych z prowadzenia wojny w Czechach spowodowały, że w 1631 roku Jan Jerzy I Wettyn przeszedł na stronę protestantów i opowiedział się za Gustawem II Adolfem.

Po śmierci króla szwedzkiego w 1635 roku Jan Jerzy I zawarł w Pradze pokój z cesarzem uzyskując w zamian jako dziedziczne lenno Łużyce. Kolejna zmiana frontu przyczyniła się do najazdu szwedzkiego na Saksonię i znacznego zniszczenia kraju co zmusiło elektora do pertraktacji i podpisania rozejmu w 1645 roku, który wyeliminował albertyńską linię Wettynów z wpływu na dalszy przebieg wojny trzydziestoletniej.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

16 września 1604 poślubił Sybillę Elżbietę, córkę Fryderyka I, księcia wirtemberskiego. Owdowiał 20 stycznia 1606. Po raz drugi ożenił się 29 lipca 1607. Jego wybranką została Magdalena Sybilla, córka księcia pruskiego Albrechta Fryderyka[1].

Pierwsze małżeństwo Jana Jerzego było bezdzietne. Z drugiego pochodzili:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b W. Dworzaczek, Genealogia, Warszawa 1959, tabl. 70.