LightWave 3D: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
SieBot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: ru:Lightwave 3D
Skotos (dyskusja | edycje)
m Ujednoznacznienie linku z Elektra na Elektra (film) przy pomocy Popups
Linia 35: Linia 35:
* [[300]]
* [[300]]
* [[Sin City]]
* [[Sin City]]
* [[Elektra]]
* [[Elektra (film)|Elektra]]
* [[Serenity]]
* [[Serenity]]
* [[Fantastyczna Czwórka (film 2005)|Fantastyczna Czwórka]]
* [[Fantastyczna Czwórka (film 2005)|Fantastyczna Czwórka]]

Wersja z 23:04, 1 sty 2009

Szablon:Software infobox

LightWave firmy NewTek jest programem do tworzenia grafiki 3D. Najnowsza wersja to 9.5. LightWave jest wykorzystywana w wielu produkcjach filmowych, reklamach, grach oraz mniejszych pracach. Początkowo program LightWave był dostępny wyłącznie na komputery Amiga potem na platformie Silicon Graphics, a w roku 1995 został przeniesiony na platformę PC.

Składa się z dwóch osobnych programów:

  • Modeler używany jest do tworzenia obiektów.
  • Layout służy do ustawiania sceny i animowania

Modeler LightWave uważany jest powszechnie za jeden z najlepszych w branży. Obiekty z niego mogą być eksportowane między innymi do 3D Studio Max.

Dla LightWave opracowano również doskonałe wtyczki, takie jak: Sasquatch, Hyper Voxels czy Impact. Dzięki nim efekt finalny jest na bardzo wysokim poziomie przy niewielkim nakładzie pracy grafika. W sieci znaleźć można wiele ciekawych, darmowych wtyczek.

Język skryptowy tego programu jest bardzo silny. Za jego pomocą można nawet stworzyć grę, obsługiwaną przez interfejs LightWave. Można zaryzykować stwierdzenie, że przebił on pod tym względem nawet język skryptowy programu Maya.

Wszystkie skróty klawiszowe i rozkład przycisków w panelach bocznych interfejsu (sidebarach) jest w pełni konfigurowalny. W kolejnych wersjach program stawał się coraz lepszy i przyjaźniejszy dla użytkownika (od wersji 5.6).

Dzięki oddzieleniu modeli od scen można bardzo łatwo wymieniać jednocześnie wiele obiektów w scenie, bez korzystania z żadnych wtyczek. Pozwala to też zachować przejrzystość sceny oraz większą nad nią kontrolę. Niestety przez to nie można animować edycji obiektu w Layoucie. Jedynym wyjściem jest tu używanie morfingu lub deformacji, które jednak nie zastąpią pełnej edycji. Z tego powodu od wersji 9.0 dokonywane jest stopniowe udostępnienie narzędzi modelowania w module Layout, co ma upodobnić pracę z programem do pracy w innych pakietach.

Zastosowanie

Niektóre produkcje, przy tworzeniu których korzystano z programu LightWave.
Filmy:

Gry:

Linki zewnętrzne