Ustrój polityczny Serbii: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Xqbot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: el, fr, it, pt, sr
Linia 14: Linia 14:
==Prezydent==
==Prezydent==


[[Prezydenci Serbii|Prezydent]] ma bardzo szerokie uprawnienia (np. całkowita kontrola nad wojskiem czy możliwośc odrzucenia kandydata na premiera). Ostatnia konstytucja dodała do ejgo gestii również mianowanie administratorów [[Wojwodina|Wojwodiny]] i [[Kosowo|Kosowa]]. Njastarszym prawem prezydenta jest prawo weta. Może być ono odrzucone przez 2/3 głosów. Prawo łaski i nadawanie odnaczeń czy orderów dodano nieco później. Obecnym prezydentem jest [[Boris Tadić]] z partii demokratycznej.
[[Prezydenci Serbii|Prezydent]] ma bardzo szerokie uprawnienia (np. całkowita kontrola nad wojskiem czy możliwośc odrzucenia kandydata na premiera). Ostatnia konstytucja dodała do jego gestii również mianowanie administratorów [[Wojwodina|Wojwodiny]] i [[Kosowo|Kosowa]]. Njastarszym prawem prezydenta jest prawo weta. Może być ono odrzucone przez 2/3 głosów. Prawo łaski i nadawanie odnaczeń czy orderów dodano nieco później. Obecnym prezydentem jest [[Boris Tadić]] z partii demokratycznej.


==Sądownictwo==
==Sądownictwo==

Wersja z 10:59, 19 lut 2009

Serbia
Godło Serbii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Serbii

Wikiprojekt Polityka

Republika Serbii jest demokracją parlamentarną w której prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych. Ustrój polityczny państwa reguluje konstytucja z 2006 roku. Serbia ma dwa regiony autonomiczne: Wojwodine i Kosowo.

Konstytucja

Konstytucja Serbii została zaakceptowana przez naród w referendum w dniach 28 października i 29 października 2006 roku a 8 listopada tego samego roku została, przyjęta przez skupsztinę (parlament). Konstytucja zastąpiła konstytucję z roku 1990. Wprowadziła ona pełną niezależność Narodowego Banku Serbii i przekazała kontrolę nad armią prezydentowi.

Rząd

Rząd Serbii (Vlada Republike Srbije) jest kierowana przez premiera (Predsednik Vlade) który jest wybierany przez parlament i przedstawiany prezydentowi. Prezydent może kandydata zaakceptować lub odrzucić. Ministrowie są wybieranu przez premiera i akcpetowani przez parlament. Obecnym szefem rządu jest Mirko Cvetković, bezpartyjny lecz popierany przez rządząca koalicję partii socjlaistycznej, partii dmeokratycznej, G17 Plus i demokratycznej partii socjalistycznej mimo, że to Serbska Partia Radykalna tradycyjnie wygrywa w wyborach parlamentarnych. Premiera wspiera też monarchistyczny Serbski Ruch Odnowy.

Prezydent

Prezydent ma bardzo szerokie uprawnienia (np. całkowita kontrola nad wojskiem czy możliwośc odrzucenia kandydata na premiera). Ostatnia konstytucja dodała do jego gestii również mianowanie administratorów Wojwodiny i Kosowa. Njastarszym prawem prezydenta jest prawo weta. Może być ono odrzucone przez 2/3 głosów. Prawo łaski i nadawanie odnaczeń czy orderów dodano nieco później. Obecnym prezydentem jest Boris Tadić z partii demokratycznej.

Sądownictwo

Najwyższym organem do którego można się odwołać w Serbii jest Sąd Najwyższy. Serbia ma też sądy regionalne oraz osobne sądownictwa dla wojskowych i dla przestępstw gospodarczych. Nadzwyczajnym prawem łaski dysponuje prezydent.

Szablon:Ustroje polityczne Europa