Ivan Urbanovič: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 4 bajty ,  9 lat temu
m
Robot automatycznie zamienia tekst (-Kaukaz (pasmo górskie) +Kaukaz (łańcuch górski)); zmiany kosmetyczne
(nowy artykuł)
 
m (Robot automatycznie zamienia tekst (-Kaukaz (pasmo górskie) +Kaukaz (łańcuch górski)); zmiany kosmetyczne)
Ivan Urbanovič był w latach 50. i 60. XX wieku jednym z najaktywniejszych taterników, w [[1955]] roku został zawodowym ratownikiem tatrzańskim. W [[Tatry|Tatrach]] wspinał się zarówno w warunkach letnich i zimowych, przechodził drogi o najwyższych trudnościach. Jego partnerem wspinaczkowym był najczęściej [[Ivan Gálfy]], ale wspinał się także z innymi taternikami. Jednym z jego najlepszych tatrzańskich osiągnięć było pierwsze przejście zimowe środkowej depresji północno-wschodniej ściany [[Pośrednia Grań|Pośredniej Grani]].
 
Urbanovič prowadził również aktywną działalność wspinaczkową w innych pasmach górskich świata. Wspinał się m.in. na [[Kaukaz (pasmołańcuch górskiegórski)|Kaukazie]] ([[1958]], [[1961]], [[1962]], [[1964]] i [[1980]]), w [[Alpy|Alpach]] (1964, [[1972]] i [[1978]]), w [[Hindukusz]]u ([[1965]] i [[1967]]), w [[Himalaje|Himalajach]] i w [[Pamir]]ze ([[1979]] i [[1981]]). Do jego głównych osiągnięć należy wejście na [[Tiricz Mir]], osiągnięcie wysokości 7910 m [[n.p.m.]] na [[Nanga Parbat]] i wejście na [[Annapurna|Annapurnę]].
 
Oprócz działalności wspinaczkowej prowadził działalność pisarską i fotograficzną. Od [[1966]] roku miał liczne wystawy swoich fotografii górskich, jego zdjęcia publikowane były w wielu czasopismach turystycznych. O swojej wyprawie na Nanga Parbat napisał dwie książki, współautorem jednej z nich był [[Arno Puškáš]]. Urbanovič był także autorem wielu artykułów o tematyce taternickiej i alpinistycznej.
 
{{DEFAULTSORT:Urbanovič, Ivan}}
 
[[Kategoria:Przewodnicy tatrzańscy]]
[[Kategoria:Słowaccy wspinacze]]
186 891

edycji

Menu nawigacyjne