Mirosław Nizio: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Ndi10 (dyskusja | edycje)
dodanie nowego hasła
 
Beau.bot (dyskusja | edycje)
m Sprawdzanie nowych stron: {{kategoria}}
Linia 1: Linia 1:
{{kategoria}}
'''Mirosław Nizio''' polski [[artysta]] [[rzeźbiarz]], międzynarodowy [[architekt]] wnętrz, mecenas sztuki i animator życia społecznego warszawskiej Pragi, założyciel pracowni [[Nizio Design International]].
'''Mirosław Nizio''' polski [[artysta]] [[rzeźbiarz]], międzynarodowy [[architekt]] wnętrz, mecenas sztuki i animator życia społecznego warszawskiej Pragi, założyciel pracowni [[Nizio Design International]].



Wersja z 15:25, 10 wrz 2012

Szablon:Kategoria Mirosław Nizio polski artysta rzeźbiarz, międzynarodowy architekt wnętrz, mecenas sztuki i animator życia społecznego warszawskiej Pragi, założyciel pracowni Nizio Design International.

Życiorys

Studiował na Wydziale Architektury Wnętrz i na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Fashion Institute of Technology na kierunku Interior Design, w Nowym Jorku. Tam w 1989 roku założył własną firmę projektową. Zdobył szereg nagród i wyróżnień, m.in.: Glenn Boyles Memorial Rendering And Design w 1993 roku,Educational Foundation for the Design Industries in Interior Design w 1998 roku. Dziś Mirosław Nizio jest jednym z lepiej znanych architektów przestrzeni publicznych w Polsce. Projektuje: muzea, ekspozycje historycznye, wystawy, pomniki pamięci, scenariusze muzealne, scenografie. Współtworzył i zrealizował wystawę główną Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jest odpowiedzialny za projekt i realizację wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich. Pracownia ma na swoim koncie ekspozycje tymczasowe w przestrzeni miejskiej („Sztafeta do Wolności”, Sześćdziesięciolecie Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie). Wraz z zespołem zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na projekt Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Współczesnego we Wrocławiu. W ciągu 16 lat działalności na rynku amerykańskim i polskim, zrealizował wiele projektów architektury wnętrz obejmującej biura, obiekty rekreacyjne, obiekty poprzemysłowe i rezydencje prywatne.

W 2002 roku Mirosław Nizio przeniósł pracownię do zabytkowej kamienicy na warszawskiej Pradze, gdzie powstała także Galeria Nizio i Fundacja Nizio (dawniej The Creators), animująca kulturalnie społeczność Pragi. Zadaniem Galerii Nizio jest wspieranie początkujących twórców, prezentowanie sztuki zaangażowanej społecznie, organizowanie spotkań, projekcje i inne aktywności dla dzieci.

Główne dzieła

Architektura

Zespoły Muzealne

Wystawiennictwo

Linki zewnętrzne