Misia Sert: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Mathiasrex (dyskusja | edycje)
kat.
poprawa linków do przek., typogr., usunięcie zbędnych linków do dat, WP:SK
Linia 1: Linia 1:
'''Misia Sert''', '''Misia Godebska''', '''Misia Natanson''', '''Maria Zofia Olga Zenajda Godebska''', (ur. [[30 marca]] [[1872]] w [[Sankt Petersburg]]u, zm. [[15 października]] [[1950]] w [[Paryż]]u), polsko-francuska protektorka artystów. Córka rzeźbiarza [[Cyprian Godebski (rzeźbiarz)|Cypriana Godebskiego]] i Zofii, córki belgijskiego wiolonczelisty [[Adrien-François Servais]].
'''Misia Sert''', '''Misia Godebska''', '''Misia Natanson''', '''Maria Zofia Olga Zenajda Godebska''', (ur. [[30 marca]] [[1872]] w [[Petersburg|Sankt Petersburgu]], zm. [[15 października]] [[1950]] w [[Paryż]]u) polsko-francuska protektorka artystów.


Ponieważ matka jej zmarła przy porodzie, Maria wychowywała się u babki w pobliżu [[Bruksela|Brukseli]]. Otrzymała staranne wykształcenie, uczyła się gry na fortepianie.
Córka rzeźbiarza [[Cyprian Godebski (rzeźbiarz)|Cypriana Godebskiego]] i Zofii, córki belgijskiego wiolonczelisty [[Adrien-François Servais]]. Ponieważ matka jej zmarła przy porodzie, Maria wychowywała się u babki w pobliżu [[Bruksela|Brukseli]]. Otrzymała staranne wykształcenie, uczyła się gry na fortepianie.


Następnie zamieszkała w Paryżu u ojca i jego drugiej żony Matyldy z domu Rosen de la Frenaye, którzy umieścili ją na kilka lat w klasztorze Sacré-Cœur, skąd w wieku czternastu lat uciekła do [[Londyn]]u. W rok później w wieku piętnastu lat powróciła do Paryża i wyszła za mąż za [[Tadeusz Natanson (wydawca)|Tadeusza Natansona]], jednego z trzech braci, założycieli [[La Revue blanche]].
Następnie zamieszkała w Paryżu u ojca i jego drugiej żony Matyldy z domu Rosen de la Frenaye, którzy umieścili ją na kilka lat w klasztorze Sacré-Cœur, skąd w wieku czternastu lat uciekła do [[Londyn]]u. W rok później w wieku piętnastu lat powróciła do Paryża i wyszła za mąż za [[Tadeusz Natanson (wydawca)|Tadeusza Natansona]], jednego z trzech braci, założycieli [[La Revue blanche]].


Jej dom stał się miejscem spotkań wybitnych artystów, jak [[Henri de Toulouse-Lautrec]], [[Pierre-Auguste Renoir]] i [[Pierre Bonnard]], później też [[Pablo Picasso]]. Poznała pisarzy, m.in. [[Émile Zola|Emila Zolę]], [[Marcel Proust|Marcela Prousta]], [[André Gide]] i [[Jean Cocteau|Jeana Cocteau]], kompozytorów [[Claude Debussy]]ego, [[Maurice Ravel]]a i [[Igor Strawinski|Igora Strawinskiego]]. Do grona przyjaciół zaliczała też kreatorów mody, jak [[Coco Chanel]].
Jej dom stał się miejscem spotkań wybitnych artystów, jak [[Henri de Toulouse-Lautrec]], [[Auguste Renoir|Pierre-Auguste Renoir]] i [[Pierre Bonnard]], później też [[Pablo Picasso]]. Poznała pisarzy, m.in. [[Émile Zola|Emila Zolę]], [[Marcel Proust|Marcela Prousta]], [[André Gide]] i [[Jean Cocteau|Jeana Cocteau]], kompozytorów [[Claude Debussy]]ego, [[Maurice Ravel]]a i [[Igor Strawinski|Igora Strawinskiego]]. Do grona przyjaciół zaliczała też kreatorów mody, jak [[Coco Chanel]].


W roku [[1905]] wyszła po raz drugi za mąż za milionera Alfreda Edwardsa, wydawcę dziennika "Le Matin", w roku [[1908]] została kochanką, a w roku [[1920]] żoną malarza hiszpańskiego [[José Maria Sert|José Maria Sert y Badia]], który za jej zgodą ożenił się [[1927]] z Gruzinką Izabelą Mdiwani.
W roku 1905 wyszła po raz drugi za mąż za milionera Alfreda Edwardsa, wydawcę dziennika „Le Matin”, w roku 1908 została kochanką, a w roku 1920 żoną malarza hiszpańskiego [[José Maria Sert|José Maria Sert y Badia]], który za jej zgodą ożenił się 1927 z Gruzinką Izabelą Mdiwani.

[[Marcel Proust]] i [[Jean Cocteau]] uwiecznili ją w literaturze, [[Pierre-Auguste Renoir]], [[Henri de Toulouse-Lautrec]], [[Félix Vallotton]], [[Pierre Bonnard]] i [[Édouard Vuillard]] w malarstwie.


[[Marcel Proust]] i [[Jean Cocteau]] uwiecznili ją w literaturze, [[Auguste Renoir|Pierre-Auguste Renoir]], [[Henri de Toulouse-Lautrec]], [[Félix Vallotton]], [[Pierre Bonnard]] i [[Édouard Vuillard]] w malarstwie.
== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
* [http://historia_kobiet.w.interia.pl/teksty/misia.htm Wspomnienie o Misi, Jan Lechoń]
* [http://historia_kobiet.w.interia.pl/teksty/misia.htm Wspomnienie o Misi, Jan Lechoń]

Wersja z 06:57, 28 sty 2013

Misia Sert, Misia Godebska, Misia Natanson, Maria Zofia Olga Zenajda Godebska, (ur. 30 marca 1872 w Sankt Petersburgu, zm. 15 października 1950 w Paryżu) – polsko-francuska protektorka artystów.

Córka rzeźbiarza Cypriana Godebskiego i Zofii, córki belgijskiego wiolonczelisty Adrien-François Servais. Ponieważ matka jej zmarła przy porodzie, Maria wychowywała się u babki w pobliżu Brukseli. Otrzymała staranne wykształcenie, uczyła się gry na fortepianie.

Następnie zamieszkała w Paryżu u ojca i jego drugiej żony Matyldy z domu Rosen de la Frenaye, którzy umieścili ją na kilka lat w klasztorze Sacré-Cœur, skąd w wieku czternastu lat uciekła do Londynu. W rok później w wieku piętnastu lat powróciła do Paryża i wyszła za mąż za Tadeusza Natansona, jednego z trzech braci, założycieli La Revue blanche.

Jej dom stał się miejscem spotkań wybitnych artystów, jak Henri de Toulouse-Lautrec, Pierre-Auguste Renoir i Pierre Bonnard, później też Pablo Picasso. Poznała pisarzy, m.in. Emila Zolę, Marcela Prousta, André Gide i Jeana Cocteau, kompozytorów Claude Debussyego, Maurice Ravela i Igora Strawinskiego. Do grona przyjaciół zaliczała też kreatorów mody, jak Coco Chanel.

W roku 1905 wyszła po raz drugi za mąż za milionera Alfreda Edwardsa, wydawcę dziennika „Le Matin”, w roku 1908 została kochanką, a w roku 1920 żoną malarza hiszpańskiego José Maria Sert y Badia, który za jej zgodą ożenił się 1927 z Gruzinką Izabelą Mdiwani.

Marcel Proust i Jean Cocteau uwiecznili ją w literaturze, Pierre-Auguste Renoir, Henri de Toulouse-Lautrec, Félix Vallotton, Pierre Bonnard i Édouard Vuillard w malarstwie.

Bibliografia

Portrety