Emancypantki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Addbot (dyskusja | edycje)
m Bot: Przenoszę linki interwiki (1) do Wikidata, są teraz dostępne do edycji na d:q7753783
Linia 32: Linia 32:
[[Kategoria:Powieści Bolesława Prusa]]
[[Kategoria:Powieści Bolesława Prusa]]
[[Kategoria:Powieści z 1893]]
[[Kategoria:Powieści z 1893]]

[[en:The New Woman]]

Wersja z 23:29, 20 mar 2013

Emancypantki
Autor

Bolesław Prus

Typ utworu

Powieść obyczajowa

Wydanie oryginalne
Język

{{{język}}}

Emancypantki – powieść społeczno-obyczajowa polskiego pisarza Bolesława Prusa. Wydana w odcinkach w latach 1890-1893 w piśmie Kurier Codzienny, a w formie książkowej w roku 1894. Głównym tematem podejmowanym w utworze jest problem emancypacji kobiet w XIX wieku. Temat ten jest pretekstem do krytycznego nakreślenia stosunków społecznych tego okresu.

Treść

Akcja Emancypantek rozgrywa się na ziemiach polskich w II połowie XIX wieku. Główna bohaterka – panna Magdalena Brzeska jest altruistką ale jednocześnie osobą naiwną i zagubioną. Otaczający bohaterkę świat obłudy i zakłamania przytłacza ją i doprowadza do załamania. Nie pomagają mądre rady profesora Dębickiego, którego ustami Prus przedstawia swoje własne opinie. Pod koniec powieści Magdalena odrzuca propozycję małżeństwa z arystokratą Stefanem Solskim i wstępuje do klasztoru, uciekając przed problemami...

Jedną z ważniejszych bohaterek epizodycznych jest występująca w pierwszym tomie powieści pani Latter, prowadząca pensję dla dziewcząt. Jej szkoła nie wytrzymuje presji silnej konkurencji oraz stosunków, w których liczą się tylko pieniądze. Ostatecznie pani Latter przegrywa. Zostaje zastąpiona przez przedstawicielkę nowych tendencji - panią Malinowską, kierującą się w życiu chłodnym wyrachowaniem.

Adaptacje sceniczne i filmowe

Powieść lub jej fragmenty były przedmiotem adaptacji teatralnych Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Mieczysława Rytarda pt. Pensja pani Latter (1953) oraz Adama Hanuszkiewicza pt. Pani Latter (1968). W 1982 roku powstał film w reżyserii Stanisława Różewicza pt. Pensja pani Latter.

Źródła

  • Tomasz Januszewski "Słownik pisarzy i lektur dla szkół średnich", wyd. Delta W-Z, 1995