Nadzy i rozszarpani: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
I help
Bortak42 (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 27: Linia 27:
|www =
|www =
}}
}}
'''Nadzy i rozszarpani''' (oryg. ''Cannibal Holocaust'') – [[Włochy|włosko]] [[horror]] [[kino kanibalistyczne|kanibalistyczny]] z [[1980]] roku w reżyserii [[Ruggero Deodato|Ruggera Deodato]], zakazany w kilkunastu krajach, także w rodzimych Włoszech. Przez wielu zaliczany jest jako przedstawiciel „kina śmietnikowego”, jednak wśród fanów [[horror]]u uzyskał status kultowego. W [[Polska|Polsce]] film wydany został jedynie na kasetach [[VHS]]; polski tytuł stanowi dosłowne tłumaczenie tytułu niemieckiego, ''Nackt und zerfleischt''. Czasem spotykany jest również pod nieoficjalnymi tytułami ''Kanibalistyczny holokaust'' bądź ''Holokaust kanibali'', stanowiącymi fanowskie tłumaczenia oryginalnego tytułu.
'''Nadzy i rozszarpani''' (oryg. ''Cannibal Holocaust'') – [[Włochy|włoski]] [[horror]] [[kino kanibalistyczne|kanibalistyczny]] z [[1980]] roku w reżyserii [[Ruggero Deodato|Ruggera Deodato]], zakazany w kilkunastu krajach, także w rodzimych Włoszech. Przez wielu zaliczany jest jako przedstawiciel „kina śmietnikowego”, jednak wśród fanów [[horror]]u uzyskał status kultowego. W [[Polska|Polsce]] film wydany został jedynie na kasetach [[VHS]]; polski tytuł stanowi dosłowne tłumaczenie tytułu niemieckiego, ''Nackt und zerfleischt''. Czasem spotykany jest również pod nieoficjalnymi tytułami ''Kanibalistyczny holokaust'' bądź ''Holokaust kanibali'', stanowiącymi fanowskie tłumaczenia oryginalnego tytułu.


== Fabuła ==
== Fabuła ==

Wersja z 18:10, 31 maj 2019

Nadzy i rozszarpani
Cannibal Holocaust
Gatunek

horror,gore

Data premiery

7 lutego 1980

Kraj produkcji

Włochy

Język

angielski, hiszpański

Czas trwania

98 min

Reżyseria

Ruggero Deodato

Scenariusz

Gianfranco Clerici

Główne role

Robert Kerman
Francesca Ciardi
Perry Pirkanen
Luca Barbareschi

Muzyka

Riz Ortolani

Zdjęcia

Sergio D'Offizi

Scenografia

Massimo Antonello Geleng

Produkcja

Franco Palaggi
Franco di Nunzio

Budżet

100 tys. dol.

Strona internetowa

Nadzy i rozszarpani (oryg. Cannibal Holocaust) – włoski horror kanibalistyczny z 1980 roku w reżyserii Ruggera Deodato, zakazany w kilkunastu krajach, także w rodzimych Włoszech. Przez wielu zaliczany jest jako przedstawiciel „kina śmietnikowego”, jednak wśród fanów horroru uzyskał status kultowego. W Polsce film wydany został jedynie na kasetach VHS; polski tytuł stanowi dosłowne tłumaczenie tytułu niemieckiego, Nackt und zerfleischt. Czasem spotykany jest również pod nieoficjalnymi tytułami Kanibalistyczny holokaust bądź Holokaust kanibali, stanowiącymi fanowskie tłumaczenia oryginalnego tytułu.

Fabuła

Film składa się z dwóch części. Pierwsza przedstawia wyprawę ekipy ratowniczej poszukującej grupy filmowców. Filmowcy wyruszyli do amazońskich lasów deszczowych, aby stworzyć materiał filmowy o życiu i obyczajach ludności praktykujących kanibalizm. Druga część przenosi widza do studia w Nowym Jorku, gdzie grupa osób ogląda odnalezione taśmy, stanowiące zapis podróży badaczy. Oglądający doznają szoku, kiedy trafią na sceny, w których badacze epatując przemocą znęcają się nad plemieniem (podpalanie wioski, groźby, gwałt), a następnie - tracąc czujność - zostają zaatakowani przez kanibali i zjedzeni przez nich żywcem.

O filmie

Nadzy i rozszarpani byli filmem przełomowym w historii gatunku gore, a zarazem przełomem w horrorze filmowym. Wraz z premierą filmu rozpoczął się boom na kino kanibalistyczne – w ciągu kilku lat powstało wiele filmów poświęconych kanibalom, powielających ten sam schemat: grupa osób zapuszcza się w dżunglę, gdzie zostaje zaatakowana i zjedzona przez kanibali. Pojawiły się filmy w miarę pozytywnie przyjęte przez widzów, np. Cannibal ferox: Niech umierają powoli, oraz takie, które zmieszano z błotem, jak nieoficjalna kontynuacja Nagich i rozszarpanych, zatytułowana Natura contro (znana również pod nazwami Cannibal Holocaust II i The Green Inferno), czy horror erotyczny z czarną Emanuelle (gwiazdą filmów dla dorosłych) Emanuelle i ostatni kanibale w reżyserii Joego D’Amanto.

Reżyser zdecydował się na stworzenie filmu po obejrzeniu wiadomości telewizyjnych, w których usłyszał o brutalnych morderstwach. Bardzo ciekawiła go reakcja publiczności. Z tą było różnie: fani horroru przyjęli film raczej entuzjastycznie, zawodowi krytycy nie szczędzili mu gorzkich słów. Mimo wszystko film sprzedał się dobrze, np. do dziś jest najlepiej zarabiającym filmem w Japonii[potrzebny przypis]. Nie obyło się też bez afer: aby zwiększyć realizm, na planie mordowano zwierzęta, za co reżyser pociągnięty został do odpowiedzialności karnej. Dodatkowo sceny morderstw były tak realistyczne, że zaczęły krążyć plotki o tym, że na planie naprawdę mordowano ludzi. Aby temu zaprzeczyć, Deodato musiał publicznie pokazywać się z aktorami, a także udowodnić przed sądem, że wszystko – ludzkie wnętrzności, krew itd. – są sztuczne. Zabijanie zwierząt usprawiedliwiano tym że zwierzęta te zostały później zjedzone przez niektórych członków ekipy.

Zarys fabularny filmu po dwudziestu latach ponownie wykorzystano w kinie. Twórcy filmu Blair Witch Project wykorzystali podobny schemat: grupa osób wyrusza do lasu, aby stworzyć dokument filmowy o legendarnej wiedźmie Blair, a słuch o nich zaginął. Po roku odnalezione zostają jedynie taśmy, stanowiące zapis ekspedycji trójki filmowców.

W 2005 roku pojawiły się informacje, jakoby po ćwierć wieku Ruggero Deodato zainteresował się nakręceniem kolejnego filmu o kanibalach, oficjalnej kontynuacji filmu, roboczo mającej nazywać się Cannibal metropolitana. Jego akcja ma rozgrywać się we współczesnym Rzymie. Deodata zainspirowała wielokulturowość współczesnego Rzymu[1].

Obsada

  • Robert Kerman – profesor Harold Monroe
  • Francesca Ciardi – Faye Daniels
  • Perry Pirkanen – Jack Anders
  • Luca Barbareschi – Mark Tomaso
  • Salvatore Basile – Felipe Ocaña
  • Ricardo Fuentes – Chaco
  • Gabriel Yorke – Alan Yates

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. System news HO [online], www.horror.com.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).