Przejdź do zawartości

Zamek w Koziegłowach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
AlohaBOT (dyskusja | edycje)
m Robot przenosi Kategoria:Ruiny zamków
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, linki zewnętrzne
Linia 1: Linia 1:
'''Ruiny zamku w Koziegłowach''' - miejsce po dawnym zamku w pobliżu miejscowości [[Koziegłowy (województwo śląskie)|Koziegłowy]] znajduje się nad rzeczką Sarni Stok. Pierwszy zamek w miejscy wcześniejszej drewnianej fortyfikacji wzniósł pod koniec XIV wieku prawdopodobnie kasztelan sądecki - Krystyn I [[Lis (herb szlachecki)|herbu Lis]]. Zamek pierwszy raz został wzmiankowany przez Jana Długosza w 1409 roku, gdy Krystyn otrzymał od króla Władysława Jagiełły oddział wojskowy do obrony często najeżdżanego pogranicza z księstwami śląskimi. W 1426 r. na zamku przebywał król Władysław Jagiełło. W latach [[1452]]-[[1457]] niszczony najazdami książąt śląskich. Z 1470 r. pochodzi wzmianka o tym, że właścicielem zamku był [[Jan Koziegłowski]], który w 1472 roku nakazał mieszczanom wykonywanie prac przy zamku. W 1519 roku okoliczne dobra wraz zamkiem zostały sprzedane biskupowi krakowskiemu [[Jan Konarski|Janowi Konarskiemu]]. Od tego czasu była to własność biskupów krakowskich. W 1548 r. zapisano wzmiankę, że zamek został kilka lat wcześniej opuszczony i podjęto prace przy jego odbudowie. W 1598 roku ponownie wzmiankowano o złym stanie zamku. W 1655 roku w ruinach zamku bronił się przez kilka dni przed Szwedami starosta [[Stanisław Kawecki]]. W 1865 r. władze rosyjskie nakazały rozebrać pozostałości zamku i wybudować z nich drogę do Gniazdowa. W latach 1966-1968 prowadzono na zamku prace archeologiczne pod kierunkiem Włodzimierza Błaszczyka. Z zamku zachowały się jedynie resztki fundamentów i zarys fos.
'''Ruiny zamku w Koziegłowach''' - ruiny mieszczą się nad rzeką [[Sarnystok]]. Pierwotnie był to zamek wybudowany w stylu gotyckim prawdopodobnie w [[XIV wiek]]u, w miejscu wcześniejszej warowni drewnianej. W latach [[1452]]-[[1457]] niszczony najazdami książąt śląskich. Odbudowany przez biskupa krakowskiego Samuela Maciejowskiego. Zburzony w czasie najazdu szwedzkiego w [[1655]] roku. Rozebrany przez władze carskie w [[1865]] roku. Zachowały się resztki fundamentów i zarys fos.

'''Architektura:'''

Zamek zbudowany był na planie prostokąta o wymiarach 50x25 m. W obrębie murów znajdował się budynek mieszkalny. Od wschodu w murach obwodowych znajdowała się wieża bramna o wymiarach 9x9 m i grubości murów dochodzących aż do 2,4 m. Przestrzeń pomiędzy murami była wybrukowana. Całość założenia otaczały dwie licowane kamieniem wapiennym linie wałów o wysokości 3 metrów i wypełniona wodą fosa. Podgrodzie zajmowało około 800 m2.


== Źródła ==
== Źródła ==
* Polska: mapa zamków - Warszawa Wrocław: Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera, [[1995]]
* Antoniewicz Marceli "Zamki na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej - Geneza-Funkcje-Konteksty"
* Horwat Jerzy "O Koziegłowach inaczej"


== Linki zewnętrzne ==
*Polska: mapa zamków - Warszawa Wrocław: Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera, [[1995]]
* [http://zamki.res.pl/kozieglowy.htm Zamek w Koziegłowach na stronie zamki.res.pl]


{{DEFAULTSORT:Koziegłowy}}
{{DEFAULTSORT:Koziegłowy}}

Wersja z 23:12, 12 kwi 2011

Ruiny zamku w Koziegłowach - miejsce po dawnym zamku w pobliżu miejscowości Koziegłowy znajduje się nad rzeczką Sarni Stok. Pierwszy zamek w miejscy wcześniejszej drewnianej fortyfikacji wzniósł pod koniec XIV wieku prawdopodobnie kasztelan sądecki - Krystyn I herbu Lis. Zamek pierwszy raz został wzmiankowany przez Jana Długosza w 1409 roku, gdy Krystyn otrzymał od króla Władysława Jagiełły oddział wojskowy do obrony często najeżdżanego pogranicza z księstwami śląskimi. W 1426 r. na zamku przebywał król Władysław Jagiełło. W latach 1452-1457 niszczony najazdami książąt śląskich. Z 1470 r. pochodzi wzmianka o tym, że właścicielem zamku był Jan Koziegłowski, który w 1472 roku nakazał mieszczanom wykonywanie prac przy zamku. W 1519 roku okoliczne dobra wraz zamkiem zostały sprzedane biskupowi krakowskiemu Janowi Konarskiemu. Od tego czasu była to własność biskupów krakowskich. W 1548 r. zapisano wzmiankę, że zamek został kilka lat wcześniej opuszczony i podjęto prace przy jego odbudowie. W 1598 roku ponownie wzmiankowano o złym stanie zamku. W 1655 roku w ruinach zamku bronił się przez kilka dni przed Szwedami starosta Stanisław Kawecki. W 1865 r. władze rosyjskie nakazały rozebrać pozostałości zamku i wybudować z nich drogę do Gniazdowa. W latach 1966-1968 prowadzono na zamku prace archeologiczne pod kierunkiem Włodzimierza Błaszczyka. Z zamku zachowały się jedynie resztki fundamentów i zarys fos.

Architektura:

Zamek zbudowany był na planie prostokąta o wymiarach 50x25 m. W obrębie murów znajdował się budynek mieszkalny. Od wschodu w murach obwodowych znajdowała się wieża bramna o wymiarach 9x9 m i grubości murów dochodzących aż do 2,4 m. Przestrzeń pomiędzy murami była wybrukowana. Całość założenia otaczały dwie licowane kamieniem wapiennym linie wałów o wysokości 3 metrów i wypełniona wodą fosa. Podgrodzie zajmowało około 800 m2.

Źródła

  • Polska: mapa zamków - Warszawa Wrocław: Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera, 1995
  • Antoniewicz Marceli "Zamki na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej - Geneza-Funkcje-Konteksty"
  • Horwat Jerzy "O Koziegłowach inaczej"

Linki zewnętrzne