Przejdź do zawartości

Zamek w Węgorzewie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 3: Linia 3:
|zabytek = 436 (O/55) z [[17 września]] [[1957]]
|zabytek = 436 (O/55) z [[17 września]] [[1957]]
|zdjęcie = wegorzewo.jpg
|zdjęcie = wegorzewo.jpg
|opis zdjęcia = Dziedziniec Zamku w Węgorzewie
|opis zdjęcia = Dziedziniec zamku w Węgorzewie
|państwo = POL
|państwo = POL
|miejscowość = [[Węgorzewo]]
|miejscowość = [[Węgorzewo]]
Linia 33: Linia 33:
|www =
|www =
}}
}}
'''Zamek w [[Węgorzewo|Węgorzewie]]''' jest najstarszym zabytkiem miasta. Pierwszą krzyżacką fortyfikacją w okolicach Węgorzewa był zbudowany około 1335 roku w miejscu grodu Galindów drewniany gródek położony 2 km od dzisiejszego zamku nad wypływem [[Węgorapa|Węgorapy]] z [[Mamry|Jeziora Mamry]]. Gródek ten został spalony przez litewskiego księcia [[Kiejstut]]a w 1365 roku.
'''Zamek w [[Węgorzewo|Węgorzewie]]''' jest najstarszym zabytkiem miasta. Tereny dzisiejszego Węgorzewa zamieszkiwali do czasu podoboju tych ziem przez Krzyżaków plemiona Galindów, którzy na wyspie Węgorapy w pobliżu jeziora Mamry wybudowali gród Angetete. Gród ten został zniszczony przez Krzyżaków, którzy w jego miejscu zbudowali około 1335 roku drewniany gródek położony 2 km od dzisiejszego zamku nad wypływem [[Węgorapa|Węgorapy]] z [[Mamry|Jeziora Mamry]]. Gródek ten nazywany Angerburg został spalony przez litewskiego księcia [[Kiejstut]]a zimą 1365 roku.


'''Faza gotycka'''
'''Faza gotycka'''


Nową warownię w miejscu dzisiejszego zamku wybudował w [[1398]] roku komtur Królewca Werner von Tettingen i przeznaczył ją na siedzibę podległego sobie prokuratora. Po prowadzonej z Polską Wojnie trzynastoletniej Krzyżacy w 1469 roku zastawili zamek, który był w rękach różnych właścicieli do 1525 roku, gdy ponownie stał się własnością państwową i siedzibą starosty. Z inwentarzy z XV i XVI wieku wynika, że w tym czasie na zamku mieściła się kaplica św. Katarzyny oraz browar, spiżarnia, piekarnia, kuchnia i zbrojownia. Przy zamku znajdował się także młyn.
Nową warownię w miejscu dzisiejszego zamku wybudował w [[1398]] roku komtur Królewca Werner von Tettingen i przeznaczył ją na siedzibę podległego sobie prokuratora. Zamek znajdował się na wyspie i miał kształt nieregularnego pięcioboku. Zabudowa składała się z trzech murowanych skrzydeł flankowanych na narożach trzema cylindrycznymi wieżami. Czwarta wieżyczka znajdowała się w obrębie dziedzińca i miała charakter łącznika komunikacyjnego. Od strony wschodniej znajdowało się niewielkie przedzamcze. Po prowadzonej z Polską Wojnie trzynastoletniej Krzyżacy w 1469 roku zastawili zamek rodzinie von Tettau, który był w rękach różnych właścicieli do 1525 roku, gdy po sekularyzacji Zakonu ponownie stał się własnością państwową i siedzibą książęcego starosty. Z inwentarzy z XV i XVI wieku wynika, że w tym czasie na zamku mieściła się kaplica św. Katarzyny oraz browar, spiżarnia, piekarnia, kuchnia i zbrojownia. Przy zamku znajdował się także młyn.


'''Faza barokowa'''
'''Faza barokowa'''
[[Plik:Wegorzewo Hartknoch 1684.jpg|thumb|260px|Widok zamku w 1684 r. (po prawej)]]
W 1656 roku zamek został zniszczony przez sprzymierzonych z Polską Tatarów, którymi dowodził [[Subchan Gazi aga]], w związku z czym podczas odbudowy przebudowano go na rezydencję barokową o niewielkich już wartościach militarnych. Kształt zamku po przebudowie zamku ukazują widoki miasta z 1684 i 1717 roku. W 1 połowie XVIII wieku generał H.H. Katt zburzył młyn na przedzamczu i wybudował nowy przekopując nowy kanał. Wybito też szereg nowych okien. W latach 1734 i 1736 na zamku przebywał król [[Stanisław Leszczyński]], skąd udał się na wygnanie do Francji. W 1752 roku władze przeznaczyły zamek na biura sądu miejskiego i ziemskiego. Przejściowo umieszczono też w zamku więzienie.


'''Zamek w XIX wieku'''
W 1656 roku zamek został zniszczony przez sprzymierzonych z Polską Tatarów, w związku z czym podczas odbudowy przebudowano go na rezydencję barokową o niewielkich już wartościach militarnych. Kształt zamku po przebudowie zamku ukazują widoki miasta z 1684 i 1717 roku. W latach 1734 i 1736 na zamku przebywał król [[Stanisław Leszczyński]], skąd udał się na wygnanie do Francji.


W 1807 roku podczas kampanii napoleońskiej na zamku mieścił się szpital dla żołnierzy. W czerwcu 1807 roku Węgorzewo i zamek zajęły wojska polskie generałów Jana Henryka Dąbrowskiego i J. Zajączka. W 1835 roku zamek spłonął, w związku z czym 10 lat później został przebudowany na [[sąd]]. W trakcie tej przebudowy całkowicie zatarto jego historyczną formę.
'''Przebudowa w XIX wieku na sąd'''

W 1835 roku spłonął, w związku z czym 10 lat później został przebudowany na [[sąd]] i [[zakład karny|więzienie]]. W trakcie tej przebudowy zniszczono jego poprzednią formę.


'''Odbudowa po 1945 roku'''
'''Odbudowa po 1945 roku'''


[[24 stycznia]] [[1945]] roku wnętrze zostało doszczętnie spalone przez [[Armia Czerwona|Armię Czerwoną]], jednak mury XIV-wieczne ocalały. W początkach lat 80. XX wieku został odbudowany z przeznaczeniem na [[biblioteka|bibliotekę]] miejską, siedzibę [[Rada gminy|Rady Miejskiej]] i [[Urząd stanu cywilnego|Urząd Stanu Cywilnego]].
[[24 stycznia]] [[1945]] roku wnętrze zostało spalone przez [[Armia Czerwona|Armię Czerwoną]], jednak mury XIV-wieczne ocalały. W początkach lat 80. XX wieku został odbudowany z przeznaczeniem na [[biblioteka|bibliotekę]] miejską, siedzibę [[Rada gminy|Rady Miejskiej]] i [[Urząd stanu cywilnego|Urząd Stanu Cywilnego]].


'''Przebudowa po 2000 roku na hotel'''
'''Przebudowa po 2000 roku na hotel'''


Zamek został sprzedany przez samorząd w 2000 roku firmie DoNat sp. z o.o. za kadencji burmistrza Władysława Anchima. Obecnie niedostępny dla turystów, mieści się w nim siedziba jednej z warszawskich firm. W trakcie przebudowy na hotel nadbudowano znacznie dach i umieszczono w nim dwa rzędy lukarn.
Zamek został sprzedany przez samorząd w 2000 roku firmie DoNat sp. z o.o. za kadencji burmistrza Władysława Anchima. Obecnie niedostępny dla turystów, mieści się w nim siedziba jednej z warszawskich firm. W trakcie przebudowy na hotel nadbudowano znacznie dach i umieszczono w nim dwa rzędy lukarn.

Źródła:
* [[Mieczysław Haftka]], "Zamki Krzyżackie w Polsce.Szkice z dziejów", Muzeum Zamkowe w Malborku, 1999, s.341-344, ISBN 83-86-206-27-6


{{DEFAULTSORT:Węgorzewo}}
{{DEFAULTSORT:Węgorzewo}}

Wersja z 23:31, 27 cze 2011

Zamek w Węgorzewie
Symbol zabytku nr rej. 436 (O/55) z 17 września 1957
Ilustracja
Dziedziniec zamku w Węgorzewie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Węgorzewo

Adres

ul. Zamkowa 7

Typ budynku

zamek

Styl architektoniczny

Gotyk, Barok

Kondygnacje

1

Rozpoczęcie budowy

1398

Ukończenie budowy

1398

Ważniejsze przebudowy

XVII wiek, XIX wiek

Zniszczono

1656, 1945 (wnętrze, mury ocalały)

Odbudowano

lata 80.XX wieku

Pierwszy właściciel

zakon krzyżacki

Kolejni właściciele

Urząd Miasta w Węgorzewie

Obecny właściciel

Donat sp. z o.o.

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Zamek w Węgorzewie jest najstarszym zabytkiem miasta. Tereny dzisiejszego Węgorzewa zamieszkiwali do czasu podoboju tych ziem przez Krzyżaków plemiona Galindów, którzy na wyspie Węgorapy w pobliżu jeziora Mamry wybudowali gród Angetete. Gród ten został zniszczony przez Krzyżaków, którzy w jego miejscu zbudowali około 1335 roku drewniany gródek położony 2 km od dzisiejszego zamku nad wypływem Węgorapy z Jeziora Mamry. Gródek ten nazywany Angerburg został spalony przez litewskiego księcia Kiejstuta zimą 1365 roku.

Faza gotycka

Nową warownię w miejscu dzisiejszego zamku wybudował w 1398 roku komtur Królewca Werner von Tettingen i przeznaczył ją na siedzibę podległego sobie prokuratora. Zamek znajdował się na wyspie i miał kształt nieregularnego pięcioboku. Zabudowa składała się z trzech murowanych skrzydeł flankowanych na narożach trzema cylindrycznymi wieżami. Czwarta wieżyczka znajdowała się w obrębie dziedzińca i miała charakter łącznika komunikacyjnego. Od strony wschodniej znajdowało się niewielkie przedzamcze. Po prowadzonej z Polską Wojnie trzynastoletniej Krzyżacy w 1469 roku zastawili zamek rodzinie von Tettau, który był w rękach różnych właścicieli do 1525 roku, gdy po sekularyzacji Zakonu ponownie stał się własnością państwową i siedzibą książęcego starosty. Z inwentarzy z XV i XVI wieku wynika, że w tym czasie na zamku mieściła się kaplica św. Katarzyny oraz browar, spiżarnia, piekarnia, kuchnia i zbrojownia. Przy zamku znajdował się także młyn.

Faza barokowa

Widok zamku w 1684 r. (po prawej)

W 1656 roku zamek został zniszczony przez sprzymierzonych z Polską Tatarów, którymi dowodził Subchan Gazi aga, w związku z czym podczas odbudowy przebudowano go na rezydencję barokową o niewielkich już wartościach militarnych. Kształt zamku po przebudowie zamku ukazują widoki miasta z 1684 i 1717 roku. W 1 połowie XVIII wieku generał H.H. Katt zburzył młyn na przedzamczu i wybudował nowy przekopując nowy kanał. Wybito też szereg nowych okien. W latach 1734 i 1736 na zamku przebywał król Stanisław Leszczyński, skąd udał się na wygnanie do Francji. W 1752 roku władze przeznaczyły zamek na biura sądu miejskiego i ziemskiego. Przejściowo umieszczono też w zamku więzienie.

Zamek w XIX wieku

W 1807 roku podczas kampanii napoleońskiej na zamku mieścił się szpital dla żołnierzy. W czerwcu 1807 roku Węgorzewo i zamek zajęły wojska polskie generałów Jana Henryka Dąbrowskiego i J. Zajączka. W 1835 roku zamek spłonął, w związku z czym 10 lat później został przebudowany na sąd. W trakcie tej przebudowy całkowicie zatarto jego historyczną formę.

Odbudowa po 1945 roku

24 stycznia 1945 roku wnętrze zostało spalone przez Armię Czerwoną, jednak mury XIV-wieczne ocalały. W początkach lat 80. XX wieku został odbudowany z przeznaczeniem na bibliotekę miejską, siedzibę Rady Miejskiej i Urząd Stanu Cywilnego.

Przebudowa po 2000 roku na hotel

Zamek został sprzedany przez samorząd w 2000 roku firmie DoNat sp. z o.o. za kadencji burmistrza Władysława Anchima. Obecnie niedostępny dla turystów, mieści się w nim siedziba jednej z warszawskich firm. W trakcie przebudowy na hotel nadbudowano znacznie dach i umieszczono w nim dwa rzędy lukarn.

Źródła: