Ludolf König von Wattzau: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Red 81 (dyskusja | edycje)
m WP:SK, dr.
Mathiasrex (dyskusja | edycje)
kat.
Linia 12: Linia 12:


[[Kategoria:Wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego|Wattzau]]
[[Kategoria:Wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego|Wattzau]]
[[Kategoria:Ludzie związani z Malborkiem|Wattzau]]


[[de:Ludolf König von Wattzau]]
[[de:Ludolf König von Wattzau]]

Wersja z 23:15, 23 lut 2009

Ludolf Konig von Wattzau (Weizau) - wielki mistrz zakonu krzyżackiego.

Urodził się ok. 1280/1290. Ludolf Konig von Wattzau wstąpił do zakonu krzyżackiego, w hierarchii urzędników występuje od 1332 i to od razu jako wielki podskarbi, czyli jeden z ważniejszych urzędników. W 1338 został wielkim komturem i komturem stołecznego Malborka. W tym okresie prowadził ożywioną politykę kolonizacyjną w swoim okręgu. W 1342 kapituła zakonna wybrała go na urząd wielkiego mistrza.

Najważniejszym wydarzeniem krótkich rządów Koniga było podpisanie tzw. pokoju kaliskiego z Polską 8 lipca 1343. Wzorem poprzedników wielki mistrz prowadził wojny z Litwą. Odwetowa wyprawa litewska z 1345 dokonała ogromnych zniszczeń w Prusach i stała się według kronikarzy krzyżackich przyczyną choroby psychicznej Ludolfa Koniga. Zrezygnował on z urzędu wielkiego mistrza dobrowolnie, po czym objął urząd komtura Pokrzywna. Tam ponoć wyzdrowiał i zmarł ok. 1347/1348 r.

W maju 2007 roku odkryto w katedrze w Kwidzynie kryptę ze szczątkami trzech osób. Są to szczątki trzech wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, w tym Ludolfa König von Wattzau.[1]

Szablon:Władca-Teuton