Gustav Radbruch: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Wycofano edycje użytkownika 83.4.168.99 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Bluszczokrzew.
Linia 24: Linia 24:
{{wikiquote|dopełniacz=z Gustava Radbrucha}}
{{wikiquote|dopełniacz=z Gustava Radbrucha}}
* Gustaw Radbruch, ''Wstęp do prawoznawstwa'', Trzaska, Evert & Michalski, Warszawa 1924.
* Gustaw Radbruch, ''Wstęp do prawoznawstwa'', Trzaska, Evert & Michalski, Warszawa 1924.
* Gustaw Radbruch, ''Zarys filozofii prawa'', Księgarnia Powszechna, Warszawa-Kraków, 1938.
* Gustaw Radbruch, ''Zarys filozofji prawa'', Księgarnia Powszechna, Warszawa-Kraków, 1938.
* Jerzy Zajadło, ''Formuła Radbrucha. Filozofia prawa na granicy pozytywizmu prawniczego'', Arche, Gdańsk 2001
* Jerzy Zajadło, ''Formuła Radbrucha. Filozofia prawa na granicy pozytywizmu prawniczego'', Arche, Gdańsk 2001
* Jerzy Zajadło, ''Dziedzictwo przeszłości. Gustaw Radbruch: portret filozofa, prawnika, polityka i humanisty'', Arche, Gdańsk 2007
* Jerzy Zajadło, ''Dziedzictwo przeszłości. Gustaw Radbruch: portret filozofa, prawnika, polityka i humanisty'', Arche, Gdańsk 2007

Wersja z 19:20, 4 gru 2010

Gustav Radbruch
Tytułowa strona "Rechtsphilosophie" autorstwa Gustava Radbrucha z 1932 r.

Gustav Radbruch (ur. 21 listopada 1878 w Lubece, zm. 23 listopada 1949 w Heidelbergu) – niemiecki filozof i profesor prawa, przedstawiciel neokantowskiej szkoły badeńskiej. Minister sprawiedliwości Rzeszy w drugim gabinecie kanclerza Josepha Wirtha ( październik 1921- listopad 1922) i dwu gabinetach Gustava Stresemanna ( sierpień - listopad 1923)

Przeszedł do historii głównie dzięki tzw. formule Radbrucha (lex iniustissima non est lex- prawo nieprawne nie jest prawem), zgodnie z którą przepisy prawa pozytywnego (stanowionego) (lex), które są "rażąco, w najwyższym stopniu sprzeczne" z prawem naturalnym (ius), mogą i powinny być w procesie stosowania prawa traktowane tak, jakby w ogóle nie obowiązywały.

O formule Radbrucha należy mówić w odpowiednim kontekście historycznym. Przed II wojną światową w zachodniej filozofii prawa dominował skrajny, ortodoksyjny pozytywizm prawniczy zakładający, że każda norma prawna, wydana przez odpowiedni organ państwowy w odpowiedniej formie i w odpowiedni sposób jest częścią systemu prawa i jest normą bezwzględnie obowiązującą.

Test dla pozytywizmu prawniczego przyniosła praktyka III Rzeszy, której instytucje stanowiły prawo zgodnie z pozytywistycznymi kryteriami legalności, ale z pogwałceniem podstawowych zasad etycznych (por. Ustawy Norymberskie). Orzeczenia Trybunału Norymberskiego musiały się zatem odwoływać nie do niemieckiego prawa stanowionego (lex), ale do "prawa naturalnego" (ius) i moralnych ocen sędziów.

Radbruch pisał:

Szablon:CytatD

Wtedy zastosowano formułę Radbrucha pozwalająca rozpoznać i wyeliminować ustawowe bezprawie (Unrecht). Formułę Radbrucha zaczął wykorzystywać Federalny Trybunał Konstytucyjny najpierw w odniesieniu do prawa Niemiec nazistowskich, a w latach 90. także prawa NRD (w szczególności słynnego przypadku strzelców na murze). Koncepcje Radbrucha przesunęły tym samym niemiecką doktrynę prawa od coraz bardziej niepopularnego pozytywizmu prawnego ku koncepcjom prawnonaturalnym.

W III Rzeczypospolitej Trybunał Konstytucyjny nie odwołał się do formuły Radbrucha. Opowiedziano się za pozytywistyczną koncepcją prawa, co spowodowało nieuchylenie systemu prawa uchwalonego w okresie PRLu, mimo że było ono w wielu przypadkach niemoralne i niehumanitarne. W Polsce przyjęto koncepcję Harta – skazanie ale na mocy przepisów wprowadzonych później, ex tunc.

Patrz także

Bibliografia

  • Gustaw Radbruch, Wstęp do prawoznawstwa, Trzaska, Evert & Michalski, Warszawa 1924.
  • Gustaw Radbruch, Zarys filozofji prawa, Księgarnia Powszechna, Warszawa-Kraków, 1938.
  • Jerzy Zajadło, Formuła Radbrucha. Filozofia prawa na granicy pozytywizmu prawniczego, Arche, Gdańsk 2001
  • Jerzy Zajadło, Dziedzictwo przeszłości. Gustaw Radbruch: portret filozofa, prawnika, polityka i humanisty, Arche, Gdańsk 2007