Działalność lecznicza: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 11: Linia 11:
* [[leczenie szpitalne]]
* [[leczenie szpitalne]]
* [[leczenie dietetyczne]]
* [[leczenie dietetyczne]]
* [[hipnoterapia]]
* [[balneoterapia]]
* [[balneoterapia]]
* [[reanimacja|leczenie intensywne]]
* [[reanimacja|leczenie intensywne]]

Wersja z 22:23, 16 cze 2012

Leczenie, terapia, kuracja – szereg czynności medycznych, z użyciem stosownych leków i aparatury, zmierzających do przywrócenia równowagi (homeostazy) organizmu dotkniętego chorobą lub kalectwem; postępowanie lekarskie, którego celem jest przywrócenie zdrowia choremu lub poprawa jego jakości życia. Wyróżniamy różne rodzaje leczenia:

Pochodzenie pojęcia

Rdzeń słów "leczenie" i "lek" jest pochodzenia indoeuropejskiego, a więc wspólny dla dawnych i obecnych form obu tych wyrazów w wielu językach europejskich. Staropolskie słowo "leczyć" było odpowiednikiem dzisiejszego słowa "wyciągnąć" w odniesieniu do różnorodnych sytuacji (nie tylko tych związanych z chorobami). "Wyciąganie choroby z ciała chorego" było tylko jednym z aspektów stosowania tego staropolskiego słowa. Językowe badania porównawcze języków słowiańskich wskazują też na magiczny kontekst słowa "leczyć". W świetle tych badań "leczenie" odnosiło się m.in. do "zaklinania choroby"[1].

  1. Zbigniew Bela: [http://www.kwadryga.pl/upload/Dokumenty/Artykuly_naukowe/GF_3_2011_naukowy.pdf Etymologia i pierwotne znaczenia wyrazów lek i leczyć]. Gazeta Farmaceutyczna, marzec 2011. [dostęp 2011-05-29].

Bibliografia