Direct-to-video: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nowa strona: '''Cheapquel''' (wym. ''czipkłel''; ang. ''cheap'' - ''tani'', człon ''quel'' stosowany jest w teorii filmowej) - specyfic...
 
Nie podano opisu zmian
Linia 16: Linia 16:
*[[crossover (film)|crossover]]
*[[crossover (film)|crossover]]
*[[versus]]
*[[versus]]

[[kategoria:Teoria filmu]]

[[en:Cheapquel]]

Wersja z 04:17, 13 lis 2008

Cheapquel (wym. czipkłel; ang. cheap - tani, człon quel stosowany jest w teorii filmowej) - specyficzna odmiana sequela, charakteryzująca się niskim budżetem i przeznaczeniem - zostaje bowiem wydana na rynek wideofoniczny (ang. direct-to-video). Są to bardzo często horrory.

Cheapquely powstają zazwyczaj w momencie, w którym film (najczęściej element serii) odnosi porażkę finansową i zniechęceni twórcy decydują się zamknąć serię. Jest to okazja dla reżyserów filmów klasy "B", którzy kierują zazwyczaj cykl w nowym, niekoniecznie sukcesywnym kierunku, wydając swoje produkcje na rynku video. Czasem zdarza się, że cheapquele są tak złe lub nie mają na tyle wspólnego z poprzednimi filmami z serii, że nie zostają zaakceptowane przez odbiorców jako kontynuacje pierwowzorów.

Cheapquelami można określić m.in. filmy Ulice strachu: Krwawa Mary, Osiem milimetrów 2, Efekt motyla 2 i Szkoła uwodzenia 2 (będący także prequelem). Niespotykanym przykładem cheapquela, który odniósł wielki sukces i uniknął premiery na rynku video jest Freddy kontra Jason Ronny'ego Yu. Film, dobrze przyjęty przez odbiorców, trafił na ekrany kin i w Stanach Zjednoczonych zarobił ponad osiemdziesiąt milionów dolarów.

Często filmy wydane ra rynku video trafiają również do telewizji. Tak było w przypadku cheapqueli Uniwersalnego żołnierza - filmów Universal Soldier II: Brothers in Arms i Universal Soldier III: Unfinished Business. Filmy te poprzedzały Uniwersalnego żołnierza: Powrót, który de facto jest cheapquelem, lecz nie telewizyjnym.

Zobacz też