Prequel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Prequel – utwór literacki lub filmowy opowiadający wydarzenia wcześniejsze niż opisane w pierwowzorze. Prequele powstają zazwyczaj później niż oryginalne dzieła i często wyjaśniają wątki oraz zdarzenia, o których opowiadała główna część.

Termin „prequel” to neologizm złożony z przedrostka „pre-” (łac. „przed”) i „sequel”. Sequel to kontynuacja utworu przedstawiająca wydarzenia późniejsze niż w pierwowzorze.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uważa się, że słowo „prequel” pierwszy ukazało się drukiem w 1958 w artykule Anthony’ego Bouchera w The Magazine of Fantasy & Science Fiction, gdzie autor określił tak powieść Jamesa Blisha Będą im świecić gwiazdy (1956) w odniesieniu do wcześniejszego utworu Gdzie jest twój dom, Ziemianinie? (1955)[1]. Niemniej prequele pojawiały się w literaturze już wcześniej, co najmniej w pierwszej połowie XX w. Jednym z najwcześniejszych jest Złoto z Porto Bello autorstwa A.D. Howdena Smitha z 1924, prequel powieści Roberta Louisa Stevensona Wyspa skarbów (1882)[2].

Przykłady prequeli[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Graeme McMillan: Get Back: Prometheus, Before Watchmen and the Complicated Art of the Prequel. time.com, 2012-06-07. [dostęp 2021-05-01]. (ang.).
  2. Złoto z Porto Bello A. D. Howden Smith. lubimyczytac.pl. [dostęp 2021-05-01]. (pol.).