Wywłaszczenie (informatyka): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
DODANIE KILKA WĄTKÓW
m Wycofano edycje użytkownika 83.14.129.198 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Bulwersator.
Linia 1: Linia 1:
{{dopracować|źródła|Skąd pewność, że wymienione systemy wspierają wywłaszczanie?}}
{{dopracować|źródła|Skąd pewność, że wymienione systemy wspierają wywłaszczanie?}}
'''Wywsdfadsfadsfasdładsfdsafafsadasffdsfaafsasdfadzczenie''' – technika używana w środowiskach [[Wielozadaniowość|wielozadaniowych]], w której algorytmSA szeregujący ([[scheduler]]) może wstrzymać aktualnie wykonywane zadanie (np. [[proces (d)|proces]] lub [[wątek (informatyka)|wątek]]), aby umożliwić działanie innemuASDeracyjnego. W systemach bez wywłaszczenia zadania jawnie informują scheduler, w którym momencie chcą umożliwić dsafdsafasdprzejście do innych zadań. Jeżeli nie zrobią tego w odpowiednim czasie, dnie czasu, w jakim dany proces może kasfdastać z profadscesora. Wywłaszczanie w niektfadsórych systsaystem zaczyna działać bardzo wolno. Oprócz tego wywłaszczanie umożliwia szczefasdgółowe okreśsljl;jdsaadsfdsafadsfdsatakże samego jądra – przykładem takiego systemu jest [[Linux]]<ref>{{laDemach operacyjnych może dotyczyć nie tylko adsfprogramów, ale fsagndsgfjdsfjdsafkljdsfklafjDA | język =en}}</ref>.
'''Wywłaszczenie''' – technika używana w środowiskach [[Wielozadaniowość|wielozadaniowych]], w której algorytm szeregujący ([[scheduler]]) może wstrzymać aktualnie wykonywane zadanie (np. [[proces (informatyka)|proces]] lub [[wątek (informatyka)|wątek]]), aby umożliwić działanie innemu. Dzięki temu rozwiązaniu zawieszenie jednego procesu nie powoduje blokady całego systemu operacyjnego. W systemach bez wywłaszczenia zadania jawnie informują scheduler, w którym momencie chcą umożliwić przejście do innych zadań. Jeżeli nie zrobią tego w odpowiednim czasie, system zaczyna działać bardzo wolno. Oprócz tego wywłaszczanie umożliwia szczegółowe określanie czasu, w jakim dany proces może korzystać z procesora. Wywłaszczanie w niektórych systemach operacyjnych może dotyczyć nie tylko programów, ale także samego jądra – przykładem takiego systemu jest [[Linux]]<ref>{{cytuj stronę| url =http://www.kernel.org/doc/man-pages/online/pages/man2/sched_setscheduler.2.html#NOTES | tytuł =sched_setscheduler(2) – Linux manual page | data dostępu =2010-10-1 | autor = | język =en}}</ref>.


Wywłaszczanie jest często ograniczanfdsafdsaffsaDprzerwań sprzętowych]] są zwykle niewywłaszczalne, co znacznie upraszcza ich konstrukcje Dwymusza też zadbanie o to, żeby szybko się kończyły umożliwiając działanie innym procesom. W dsfadsfsystemie [[Linux]] przed wersją 2.6 niemożliwe było wywłaszczenie procesu który znajdował się adsfasdfadsw trybie [[jądro systemu operacyjnego|jądra]], co w pewnych sytuacjfasdfach mogło być powodem bardzo wolnej reakcji na działania użytkownika.
Wywłaszczanie jest często ograniczane, na przykład procedury odpowiedzialne za obsługę [[przerwanie|przerwań sprzętowych]] są zwykle niewywłaszczalne, co znacznie upraszcza ich konstrukcje ale wymusza też zadbanie o to, żeby szybko się kończyły umożliwiając działanie innym procesom. W systemie [[Linux]] przed wersją 2.6 niemożliwe było wywłaszczenie procesu który znajdował się w trybie [[jądro systemu operacyjnego|jądra]], co w pewnych sytuacjach mogło być powodem bardzo wolnej reakcji na działania użytkownika.


== Popularne wielozadaniowe systemy operacyjne z możliwością wywłaszczania procesów ==
== Popularne wielozadaniowe systemy operacyjne z możliwością wywłaszczania procesów ==

Wersja z 15:53, 28 paź 2010

Wywłaszczenie – technika używana w środowiskach wielozadaniowych, w której algorytm szeregujący (scheduler) może wstrzymać aktualnie wykonywane zadanie (np. proces lub wątek), aby umożliwić działanie innemu. Dzięki temu rozwiązaniu zawieszenie jednego procesu nie powoduje blokady całego systemu operacyjnego. W systemach bez wywłaszczenia zadania jawnie informują scheduler, w którym momencie chcą umożliwić przejście do innych zadań. Jeżeli nie zrobią tego w odpowiednim czasie, system zaczyna działać bardzo wolno. Oprócz tego wywłaszczanie umożliwia szczegółowe określanie czasu, w jakim dany proces może korzystać z procesora. Wywłaszczanie w niektórych systemach operacyjnych może dotyczyć nie tylko programów, ale także samego jądra – przykładem takiego systemu jest Linux[1].

Wywłaszczanie jest często ograniczane, na przykład procedury odpowiedzialne za obsługę przerwań sprzętowych są zwykle niewywłaszczalne, co znacznie upraszcza ich konstrukcje ale wymusza też zadbanie o to, żeby szybko się kończyły umożliwiając działanie innym procesom. W systemie Linux przed wersją 2.6 niemożliwe było wywłaszczenie procesu który znajdował się w trybie jądra, co w pewnych sytuacjach mogło być powodem bardzo wolnej reakcji na działania użytkownika.

Popularne wielozadaniowe systemy operacyjne z możliwością wywłaszczania procesów

Popularne wielozadaniowe systemy operacyjne bez możliwości wywłaszczania procesów

  1. sched_setscheduler(2) – Linux manual page. [dostęp 2010-10-1]. (ang.).

Zobacz też