Kościół św. Jadwigi i św. Stanisława w Odrzywole: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m HotCat: Usunięto kategorię "Świątynie pod wezwaniem św. Jadwigi"; Szybkie dodanie kategorii "Świątynie pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej", WP:SK
Linia 26: Linia 26:


== Historia kościoła ==
== Historia kościoła ==
Pierwszy, drewniany kościół został zbudowany w [[1413]] roku. Jego fundatorem był starosta radomski [[Dobrogost Czarny Odrzywolski]]. W [[1640]] roku za sprawą Mikołaja Odrzywolskiego, została dobudowana murowana kaplica. Po pożarze Odrzywołu w [[1740]] roku, ks. Adam Liźniewicz ufundował nową świątynię z piaskowca. W [[1858]] roku spłonął dach kościoła a pozostałe ściany zniszczyła wilgoć<ref>[http://www.opocznianie.pl/miasto/?in=wiecej/rozne/koscioly Opoczno – Twoje Miasto w Sieci<!-- Tytuł wygenerowany przez bota -->]</ref>.
Pierwszy, drewniany kościół został zbudowany w [[1413]] roku. Jego fundatorem był starosta radomski [[Dobrogost Czarny Odrzywolski]]. W [[1640]] roku za sprawą Mikołaja Odrzywolskiego, została dobudowana murowana kaplica. Po pożarze Odrzywołu w [[1740]] roku, ks. Adam Liźniewicz ufundował nową świątynię z piaskowca. W [[1858]] roku spłonął dach kościoła, a pozostałe ściany zniszczyła wilgoć<ref>[http://www.opocznianie.pl/miasto/?in=wiecej/rozne/koscioly Opoczno – Twoje Miasto w Sieci<!-- Tytuł wygenerowany przez bota -->]</ref>.


Obecny kształt trójnawowego neogotyckiego kościoła został nadany w latach [[1898]]-[[1907]] roku. Jego projektantem był Konstanty Wojciechowski.
Obecny kształt trójnawowego neogotyckiego kościoła został nadany w latach [[1898]]-[[1907]] roku. Jego projektantem był Konstanty Wojciechowski.

Wersja z 00:51, 5 gru 2010

Kościół św. Jadwigi i św. Stanisława
nr rej. 371/A z 05.01.1988 r.[1]
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|{{{opis grafiki}}}]]
{{{opis grafiki}}}
Państwo {{{państwo}}}
Miejscowość

{{{miejscowość}}}

Wyznanie

rzymskokatolickie

Rodzaj

kościół parafialny

Wezwanie

św. Jadwigi i św. Stanisława

Historia
Data budowy

{{{data budowy}}}

Data poświęcenia

{{{data poświęcenia}}}

Data likwidacji

{{{data likwidacji}}}

Data zniszczenia

{{{data zniszczenia}}}

Data zburzenia

{{{data zburzenia}}}

Data reaktywacji

{{{data reaktywacji}}}

Dane świątyni
Architekt

Konstanty Wojciechowski

Styl

{{{styl}}}

Budulec

cegła

Stan obecny

{{{stan obecny}}}

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: {{państwo dane {{{państwo}}} | mapa/core | wariant = {{{państwo}}} }}
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
[{{{www}}} Strona internetowa]

Kościół św. Jadwigi i św. Stanisława w Odrzywole datowany na XIX wiek wybudowany na miejsce starej świątyni z XV wieku.

Historia kościoła

Pierwszy, drewniany kościół został zbudowany w 1413 roku. Jego fundatorem był starosta radomski Dobrogost Czarny Odrzywolski. W 1640 roku za sprawą Mikołaja Odrzywolskiego, została dobudowana murowana kaplica. Po pożarze Odrzywołu w 1740 roku, ks. Adam Liźniewicz ufundował nową świątynię z piaskowca. W 1858 roku spłonął dach kościoła, a pozostałe ściany zniszczyła wilgoć[2].

Obecny kształt trójnawowego neogotyckiego kościoła został nadany w latach 1898-1907 roku. Jego projektantem był Konstanty Wojciechowski.

Zabytki sztuki w kościele

W świątyni, na ołtarzu głównym, znajduje się obraz Matki Boskiej Bolesnej pochodzący z 1692 roku. Z tego samego wieku pochodzą płaskorzeźby sakralne, wczesnobarokowe epitafium marmurowe Abrahama Odrzywolskiego (1640) oraz portret trumienny K. Odrzywolskiej. Z późniejszego okresu z XIX wieku pochodzi pasja żeliwna.