Patent żeglarski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Podstawa prawna
m drobne redakcyjne
Linia 20: Linia 20:
Ponadto w Polsce może prowadzić jacht żaglowy osoba posiadająca uprawnienia do prowadzenia danego jachtu uzyskane za granicą, chociażby była obywatelem polskim<ref>[http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/1208.htm Dz.U.07.171.1208]</ref>.
Ponadto w Polsce może prowadzić jacht żaglowy osoba posiadająca uprawnienia do prowadzenia danego jachtu uzyskane za granicą, chociażby była obywatelem polskim<ref>[http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/1208.htm Dz.U.07.171.1208]</ref>.


W Polsce patenty nadaje [[Polski Związek Żeglarski (1957)]].
W Polsce patenty nadaje [[Polski Związek Żeglarski (1957)|Polski Związek Żeglarski]].


Do [[2006]] roku obowiązywały w Polsce patenty dotyczące ślizgów lodowych:
Do [[2006]] roku obowiązywały w Polsce patenty dotyczące ślizgów lodowych:

Wersja z 23:58, 7 wrz 2012

Patent Żeglarski – dokument potwierdzający posiadanie odpowiedniego stopnia żeglarskiego.

Patenty w Polsce

Obecnie polskie patenty żeglarskie mają wymiary 54x86mm (jak karta bankomatowa czy polski dowód osobisty) i wykonane są z tworzywa sztucznego. Wcześniejsze patenty były dokumentami papierowymi, o zmieniających się formatach i formach. Poza patentem stopień może być wpisany do nieobowiązkowej sportowej książeczki żeglarskiej. Wpis taki zawiera stopień oraz datę wystawienia i numer patentu, lecz patentu nie zastępuje.

Patenty jachtowego sternika morskiego:
z 1949 r.
z 2005 r.
współczesny (2006) (z Dz.U. z 2006 r. nr 151, poz. 1088)
Zobacz więcej w osobnym artykule Dawne polskie stopnie żeglarskie

W niektórych krajach (np. w Polsce) patenty uprawniają do prowadzenia (bycia kapitanem) jachtów żaglowych o długościach i po akwenach zależnych od tegoż stopnia. Od 1 stycznia 2008 do prowadzenia jachtu żaglowego o długości całkowitej do 7,5 m a także jachtu motorowego o mocy silnika do 10 kW nie wymaga się posiadania patentu. Ponadto w Polsce może prowadzić jacht żaglowy osoba posiadająca uprawnienia do prowadzenia danego jachtu uzyskane za granicą, chociażby była obywatelem polskim[1].

W Polsce patenty nadaje Polski Związek Żeglarski.

Do 2006 roku obowiązywały w Polsce patenty dotyczące ślizgów lodowych:

Dokumentami analogicznymi do patentu żeglarskiego w innych sportach są np. licencja balonowa, licencja lotnicza, patent motorowodny.

Wydawanie patentu

Zgodnie z prawem maksymalny czas wydania patentu wydawanego przez PZŻ od złożenia wniosku wynosi jeden miesiąc.

Patenty na świecie

W większości krajów posiadanie patentu jest nieobowiązkowe i nie wiąże się z konkretnymi uprawnieniami lecz potwierdza posiadane kwalifikacje. W krajach tych patent ten jedynie ułatwia wyczarterowanie jachtu, ubezpieczenie lub wpływanie do określonych portów. Wymaganie uprawnień zawodowych do prowadzenia jednostki uzależnione jest najczęściej od wielkości jachtu poniżej której nie są wymagane jakiekolwiek uprawnienia. W niektórych krajach patenty są jednak wymagane, m.in. na Litwie, Łotwie, w Danii (jachty powyżej 20 ton wyporności), Holandii (powyżej 15 m długości), Niemczech (jeśli jacht jest wyposażony w silnik pomocniczy o mocy powyżej 5 KM) z wyjatkiem czarteru barek turystycznych na wydzielonym obszarze Pojezierza Meklemburskiego, Szwecji (powyżej 12 m długości i 4 szerokości) i Chorwacji. W większości tych krajów honorowane są patenty polskie.

Międzynarodowa Federacja Szkół Żeglarskich (ISSA) wydaje tzw. certyfikaty kompetencji, nie będące patentami w znaczeniu ścisłym, lecz honorowane przez wielu czarterodawców.

Innymi organizacjami wydającymi uznawane przez wiele krajów na świecie certyfikaty kompetencji są: brytyjski Royal Yachting Association oraz amerykański International Yacht Training.

Podstawa prawna

Szablon:Stopnie żeglarskie w Polsce - podstawa prawna

Szablon:Stopnie żeglarskie w Polsce