Clément Jannequin: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
EmausBot (dyskusja | edycje)
m r2.7.3) (Robot dodał hu:Clément Janequin
Addbot (dyskusja | edycje)
m Bot: Przenoszę linki interwiki (22) do Wikidata, są teraz dostępne do edycji na d:q71526
Linia 27: Linia 27:
[[Kategoria:Zmarli w 1558]]
[[Kategoria:Zmarli w 1558]]


[[br:Clément Janequin]]
[[ca:Clément Janequin]]
[[da:Clément Janequin]]
[[de:Clément Janequin]]
[[en:Clément Janequin]]
[[es:Clément Janequin]]
[[fr:Clément Janequin]]
[[ko:클레망 잔캥]]
[[hr:Clément Janequin]]
[[it:Clément Janequin]]
[[he:קלמאן ז'אנקן]]
[[la:Clemens Janequin]]
[[hu:Clément Janequin]]
[[hu:Clément Janequin]]
[[nl:Clément Janequin]]
[[ja:クレマン・ジャヌカン]]
[[nn:Clément Janequin]]
[[pt:Clément Janequin]]
[[ru:Жанекен, Клеман]]
[[sh:Clément Janequin]]
[[fi:Clément Janequin]]
[[sv:Clément Janequin]]
[[uk:Клеман Жаннекен]]
[[zh:克莱门特·雅内坎]]

Wersja z 14:47, 15 mar 2013

Clément Jannequin, również Janequin (ur. ok. 1480 w Châtellerault, zm. ok. 1560 w Paryżu) - francuski kompozytor epoki renesansu.

Życiorys

Nie zachowały się dokumenty opisujące jego młode lata, wiadomo tylko, że ukończył seminarium duchowne i otrzymał święcenia kapłańskie. Od 1505 r. był księdzem w Bordeaux i w latach 15051523 pozostawał tam w służbie u Lancelota du Fau. W między rokiem 1523 a 1529 pracował u Jeana de Foix, biskupa Bordeaux, następnie sprawował funkcje kościelne m.in. w Angres, gdzie w latach 15341537 prowadził kapelę katedralną. Ok. 1545 r. przebywał w Paryżu, a przed 1549 r. kierował kapelą w Beaumont, na dworze Philippe'a de Croý diuka d'Aerschot. Po roku 1550 nosił tytuł kompozytora królewskiego (compositeur ordinaire du roi). Jego pierwszym wydawcą w Paryżu był P. Attaingnant.

Twórczość

Jannequin jest przede wszystkim autorem trzy-, cztero- i pięciogłosowych chansons (sam nazywał je inventiones), o tematyce zarówno religijnej, jak i świeckiej (do tekstów m. in. C. Marota, M. de Saint-Gelais, P. de Ronsarda). Większość chansons to pieśni ilustracyjno-programowe – przedstawiają sceny wojenne (np. zdobycie Boulogne, bitwę pod Renty, oblężenie Metzu), polowania i inne sceny z życia codziennego, lub przyrodę (szczególnie ptaki). Najbardziej znana jest 4-głosowa La guerre ou bataille de Marignano, której transkrypcję pt. Bellum francigenum zawierają tabulatury organowe: Jana z Lublina (1540) i klasztoru Św. Ducha (1548). Przykładami frywolnego humoru i mistrzowskiej charakterystyki muzycznej są Le caquet des femmes, La jalousie, Les cris de Paris (wykrzykniki ulicznych przekupniów), obrazki przyrody: Le chant des oiseaux, La rossignol (Słowik), L'alouette (jej transkrypcja również znalazła się w tabulaturze Jana z Lublina). Chansons Jannequina były wielokrotnie wydawane w latach 1520–78 w Wenecji (przez A. Gardano), oraz Paryżu (m. in. P. Attaignant, N. du Chemin, J. Moderne).

Kompozycje

Źródła/Bibliografia

  • Mała encyklopedia muzyki, Stefan Śledziński (red. naczelny), PWN, Warszawa 1981, ISBN 83-01-00958-6

Linki zewnętrzne