Azog: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
AMIJK (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
AMIJK (dyskusja | edycje)
Aj!
Linia 31: Linia 31:
Imię Azog pochodzi zapewne z [[Język orków (Śródziemie)|języka orków]].
Imię Azog pochodzi zapewne z [[Język orków (Śródziemie)|języka orków]].


W [[Hobbit (trylogia filmowa)|filmowej ekranizacji powieści]] w reżyserii Petera Jacksona w rolę Azoga wcielił się nowozelandzki aktor Manu Bennett. Historia postaci została w filmie znacznie zmieniona względem książki – tu podczas bitwy w dolinie Azanulbizar Azog zabija [[Thráin II|Thrain]]a, po czym zostaje ciężko zraniony przez [[Thorin II Dębowa Tarcza|Thorina]], przeżywa jednak bitwę. Ponad 140 lat później to on stoi na czele goblinów, prześladujących [[kompania Thorina|kompanię Thorina]].
W [[Hobbit (trylogia filmowa)|filmowej ekranizacji powieści]] w reżyserii Petera Jacksona w rolę Azoga wcielił się nowozelandzki aktor Manu Bennett. Historia postaci została w filmie znacznie zmieniona względem książki – tu podczas bitwy w dolinie Azanulbizar Azog zabija [[Thrór]]a, po czym zostaje ciężko zraniony przez [[Thorin II Dębowa Tarcza|Thorina]], przeżywa jednak bitwę. Ponad 140 lat później to on stoi na czele goblinów, prześladujących [[kompania Thorina|kompanię Thorina]].


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

Wersja z 20:05, 13 kwi 2013

Szablon:Postać Śródziemie infobox Azog (zm. w 2799 roku Trzeciej Ery[1]) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Wspomniają o nim bohaterowie Hobbita. Więcej informacji na jego temat można znaleźć w Dodatkach do trzeciego tomu Władcy Pierścieni.

Był to olbrzymi ork, przywódca orków z Morii. W 2790 roku zabił Thróra, króla plemienia Durina, który usiłował ponownie osiedlić się w siedzibie swoich przodków. Zbezcześcił jego zwłoki, wypalając na odrąbanej głowie krasnoluda swoje imię, a resztę ciała kazał poćwiartować i rzucić na pastwę padlinożernych ptaków. Rozwścieczeni tym pobratymcy monarchy rozpoczęli wojnę z orkami (2793–2799). W decydującej bitwie w dolinie Azanulbizar (w 2799 roku) Azog zabił jednego z wodzów krasnoludów, Náina, lecz sam poległ z ręki jego syna Dáina Żelaznej Stopy, gdy próbował uciec w głąb podziemi. Odciętą głowę Azoga zwycięzcy wbili na pal, a w usta wetknęli sakiewkę z paroma drobnymi monetami.

Synem Azoga był Bolg.

Imię Azog pochodzi zapewne z języka orków.

W filmowej ekranizacji powieści w reżyserii Petera Jacksona w rolę Azoga wcielił się nowozelandzki aktor Manu Bennett. Historia postaci została w filmie znacznie zmieniona względem książki – tu podczas bitwy w dolinie Azanulbizar Azog zabija Thróra, po czym zostaje ciężko zraniony przez Thorina, przeżywa jednak bitwę. Ponad 140 lat później to on stoi na czele goblinów, prześladujących kompanię Thorina.

  1. Data śmierci podana za: Dodatek B Kronika Lat (Kroniki Królestw Zachodnich). W: J. R. R. Tolkien: Władca Pierścieni. przeł. Maria Skibniewska. T. 3: Powrót Króla. Warszawa: 2002, s. 478.

Bibliografia

  • Dodatek A Kroniki królów i władców. W: John Ronald Reuel Tolkien: Władca Pierścieni. przeł. Maria Skibniewska. T. 3: Powrót Króla. Warszawa: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, 2002. ISBN 83-7319-172-0.
  • John Ronald Reuel Tolkien: Hobbit, czyli tam i z powrotem. przeł. Maria Skibniewska. Warszawa: Wydawnictwo ISKRY, 1997. ISBN 83-207-1681-0.
  • John Ronald Reuel Tolkien: Hobbit albo tam i z powrotem. przeł. Paulina Braiter. Wyd. IX. Warszawa: Wydawnictwo Amber, 2008. ISBN 978-83-241-3429-2.