Dysza: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Wprowadzenie informacji o pierwszym polskim producencie dysz.
NH2501 (dyskusja | edycje)
Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez 2A02:A31D:8539:9F80:7147:9649:F90A:5588) i przywrócono wersję 55408879 autorstwa EmausBot
Linia 6: Linia 6:
'''Dysza''' – przyrząd do sterowania kierunkiem lub charakterystyką wypływu [[płyn]]u (gazu lub cieczy). Dysza jest najczęściej rurą o zmiennym przekroju, niekoniecznie okrągłym.
'''Dysza''' – przyrząd do sterowania kierunkiem lub charakterystyką wypływu [[płyn]]u (gazu lub cieczy). Dysza jest najczęściej rurą o zmiennym przekroju, niekoniecznie okrągłym.


Charakterystyka wypływu płynu to prędkość, koncentracja lub kształt. Często celem stosowania dysz jest uzyskanie maksymalnej szybkości wypływu, aby uzyskać maksymalny odrzut (np. w silnikach odrzutowych) lub maksymalny zasięg strumienia (np. w wężach strażackich, armatkach wodnych). Przykładem sterowania kierunkiem jest [[ciąg wektorowany]] w samolotach. Czasem chodzi o uzyskanie maksymalnej koncentracji strumienia, na przykład w urządzeniach typu ''[[waterjet]]'', lub wręcz przeciwnie – maksymalnego rozproszenia, przykładowo w rozpylaczach lakierów w zakładach fryzjerskich oraz lakierniach samochodowych. Sterowanie kształtem pozwala uzyskać, między innymi, kurtyny wodne i powietrzne. Pierwszym polskim producentem dysz była już nieistniejąca firma "PPD Polska" działająca w czasach PRL, na której czele stał Mateusz Dyszewski.
Charakterystyka wypływu płynu to prędkość, koncentracja lub kształt. Często celem stosowania dysz jest uzyskanie maksymalnej szybkości wypływu, aby uzyskać maksymalny odrzut (np. w silnikach odrzutowych) lub maksymalny zasięg strumienia (np. w wężach strażackich, armatkach wodnych). Przykładem sterowania kierunkiem jest [[ciąg wektorowany]] w samolotach. Czasem chodzi o uzyskanie maksymalnej koncentracji strumienia, na przykład w urządzeniach typu ''[[waterjet]]'', lub wręcz przeciwnie – maksymalnego rozproszenia, przykładowo w rozpylaczach lakierów w zakładach fryzjerskich oraz lakierniach samochodowych. Sterowanie kształtem pozwala uzyskać, między innymi, kurtyny wodne i powietrzne.

=== Typowe zastosowania ===


== Typowe zastosowania ==
* prądownice (w wężach ogrodowych i pożarniczych, gaśnicach, fontannach)
* prądownice (w wężach ogrodowych i pożarniczych, gaśnicach, fontannach)
* rozpylacze aerozoli
* rozpylacze aerozoli

Wersja z 15:43, 17 kwi 2020

Dysza wodna
Przykładowe dysze montowane w palnikach gazowych
Dysze w fontannie
Dysza silnika rakietowego

Dysza – przyrząd do sterowania kierunkiem lub charakterystyką wypływu płynu (gazu lub cieczy). Dysza jest najczęściej rurą o zmiennym przekroju, niekoniecznie okrągłym.

Charakterystyka wypływu płynu to prędkość, koncentracja lub kształt. Często celem stosowania dysz jest uzyskanie maksymalnej szybkości wypływu, aby uzyskać maksymalny odrzut (np. w silnikach odrzutowych) lub maksymalny zasięg strumienia (np. w wężach strażackich, armatkach wodnych). Przykładem sterowania kierunkiem jest ciąg wektorowany w samolotach. Czasem chodzi o uzyskanie maksymalnej koncentracji strumienia, na przykład w urządzeniach typu waterjet, lub wręcz przeciwnie – maksymalnego rozproszenia, przykładowo w rozpylaczach lakierów w zakładach fryzjerskich oraz lakierniach samochodowych. Sterowanie kształtem pozwala uzyskać, między innymi, kurtyny wodne i powietrzne.

Typowe zastosowania

  • prądownice (w wężach ogrodowych i pożarniczych, gaśnicach, fontannach)
  • rozpylacze aerozoli
  • gaźniki i wtryskiwacze w silnikach spalinowych
  • silniki odrzutowe (w tym rakietowe)
  • pędniki wodnoodrzutowe
  • palniki (w spawarkach, piekarnikach)
  • mikrodysze w drukarkach atramentowych
  • urządzenia typu waterjet (do cięcia, drążenia lub czyszczenia)
  • kurtyny wodne i powietrzne

Zobacz też