Uniwersytet Notre Dame: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
lit.
m Accomer przeniósł stronę Uniwersytet w Notre Dame na Uniwersytet Notre Dame w miejsce przekierowania
(Brak różnic)

Wersja z 16:01, 27 gru 2020

Uniwersytet Notre Dame
University of Notre Dame
Ilustracja
Złota kopuła, architektoniczny symbol uczelni
Data założenia

1842

Typ

uniwersytet niepubliczny

Państwo

 Stany Zjednoczone

Adres

Notre Dame

Liczba studentów

11 479

Rektor

John I. Jenkins

Drużyna sportowa

Notre Dame Fighting Irish

Położenie na mapie Indiany
Mapa konturowa Indiany, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „University of Notre Dame”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „University of Notre Dame”
Ziemia41°42′15,66″N 86°14′28,69″W/41,704350 -86,241303
Strona internetowa

Uniwersytet Notre Dame (ang. University of Notre Dame) – amerykański uniwersytet katolicki (niepubliczny) w miejscowości Notre Dame w stanie Indiana, założony w 1842 przez francuskiego misjonarza Edwarda Sorina. Do najsławniejszych absolwentów należą Condoleezza Rice oraz Eric Wieschaus.

Kontrowersje

W 2009 uczelnia uhonorowała tytułem doktora honoris causa prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę, co spotkało się z dezaprobatą części środowisk katolickich, których zdaniem Obama jako prezydent prowadził politykę proaborcyjną. Uhonorowanie prezydenta Obamy przez katolicką uczelnię stało w sprzeczności z nauką Kościoła katolickiego[1]. Do głosów sprzeciwu dołączył miejscowy biskup John M. D’Arcy, który zgodnie z kanonami prawa kanonicznego odpowiedzialny jest za formację i duszpasterstwo zarówno profesorów, jak i studentów katolickiej placówki naukowej znajdującej się na terenie jego diecezji (Fort Wayne-South Bend)[2].

John Jenkins, kapłan ze Zgromadzenia Świętego Krzyża, rektor uczelni, jest również krytykowany przez katolicką organizację The Cardinal Newman Society za zasiadanie w radzie Millennium Promise. Jest to organizacja, która – walcząc z biedą – organizuje w krajach Trzeciego Świata dystrybucję prezerwatyw, podczas gdy ich używaniu sprzeciwia się Kościół katolicki. Millennium Promise walczy również o legalizację aborcji w wielu krajach, między innymi w Ugandzie[3].

Zobacz też

Przypisy

  1. Obama doktorem honoris causa Uniwersytetu Notre Dame. www.wiadomosci24.pl. [dostęp 26 sierpnia 2009].
  2. Bp D’Arcy: Uniwersytet Notre Dame musi odpowiedzieć za odznaczenie Obamy. www.fronda.pl. [dostęp 26 sierpnia 2009].
  3. Notre Dame President Fr Jenkins Is Board Member of Pro-Condom Organization. www.cardinalnewmansociety.org. [dostęp 26 sierpnia 2009]. (ang.).