Chapelloise: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
int.
Agwjkl (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Znaczniki: Z urządzenia mobilnego Z wersji mobilnej (przeglądarkowej) Zaawansowana edycja mobilna
Linia 34: Linia 34:


== Chapelloise w Polsce ==
== Chapelloise w Polsce ==
W Polsce czasem kojarzony pod nazwą „belgijka”, od której pod względem przebiegu tańca różni się przede wszystkim kierunkiem przejścia partnerki do kolejnego partnera (w belgijce do przodu, w chapelloise do tyłu). Chapelloise tańczony jest też do różnych melodii, natomiast „belgijka” w zasadzie tylko do dwóch utworów: najczęściej do '''t Smidje'' w wykonaniu zespołu [[Laïs]] oraz do utworu ''Takie ładne oczy'' zespołu [[Czerwone Gitary]].
W Polsce czasem kojarzony pod nazwą '''belgijka''', od której pod względem przebiegu tańca różni się przede wszystkim kierunkiem przejścia partnerki do kolejnego partnera (w belgijce do przodu, w chapelloise do tyłu). Chapelloise tańczony jest też do różnych melodii, natomiast „belgijka” w zasadzie tylko do dwóch utworów: najczęściej do ''t Smidje'' w wykonaniu zespołu [[Laïs]] oraz do utworu ''Takie ładne oczy'' zespołu [[Czerwone Gitary]].


=== Popularność ===
=== Popularność ===

Wersja z 09:59, 14 paź 2021

Chapelloisetaniec ludowy, popularny szczególnie we Francji, tańczony w parach ustawionych w kole, z wymianą partnerów, zalicza się do grupy tzw. mikserów.

Pochodzenie

We Francji pojawił się w latach 30. XX wieku, wprowadzony przez Alick-Maud Pledge[1][2]. W latach 70. na nowo spopularyzowany przez André Dufresne. Aktualną nazwę przyjął wtedy od miejsca prowadzenia warsztatów tanecznych, miasteczka Chapelle-des-Bois (w regionie Franche-Comté)[3].

Wskazuje się na pochodzenie skandynawskie, w szczególności na Szwecję, gdzie mógł być znany pod nazwą Aleman's marsj[4][5][6], albo amerykańskie czy brytyjskie, ponieważ w kolekcjach tańców skandynawskich występuje pod nazwą All American Promenade[7][8][9] oraz wykazuje podobieństwo do mikserów tańczonych w USA i Wielkiej Brytanii, zwłaszcza do Gay Gordonów[10].

W Belgii znany jest pod nazwą gigue[11].

Charakterystyka[12]

Chapelloise
Kategorie Specyfikacja
czas 10-30 minut
muzyka 't Smidje Laïs i Takie ładne oczy Czerwone Gitary
tempo szybkie
wiek powyżej 12 lat
ilość powyżej 20 osób (często zgodnie z zasadą "im więcej, tym lepiej")
miejsce dużo

Chapelloise w Polsce

W Polsce czasem kojarzony pod nazwą belgijka, od której pod względem przebiegu tańca różni się przede wszystkim kierunkiem przejścia partnerki do kolejnego partnera (w belgijce do przodu, w chapelloise do tyłu). Chapelloise tańczony jest też do różnych melodii, natomiast „belgijka” w zasadzie tylko do dwóch utworów: najczęściej do t Smidje w wykonaniu zespołu Laïs oraz do utworu Takie ładne oczy zespołu Czerwone Gitary.

Popularność

W Polsce taniec belgijski zdobył ogromną popularność wśród uczestników oaz, wesel, studniówek, konwentów, pielgrzymek oraz obozów harcerskich. Próba pobicia rekordu największej ilości osób tańczących belgijkę odbyła się podczas Dni Obornik Wielkopolskich 17 czerwca 2016 i była ich inauguracją. Zgromadziła na terenach zielonych Zespołu Szkół – Gimnazjum nr 1 im. UNICEF w Obornikach łącznie 1428 osób z m.in. szkół, gminnych przedszkoli oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rekord ten został pobity 1 czerwca 2017 na Rynku Wielkim w Zamościu z okazji obchodów Dnia Dziecka. Próba pobicia rekordu zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miasta Zamość okazała się być udana – wzięło w niej udział 2798 osób.[13]

Układ choreograficzny[12]

Osoby dobierają się w pary damsko-męskie. Następnie należy utworzyć 2 koła: mniejsze mężczyzn w środku, większe kobiet na zewnątrz.

  1. Pary wykonują 4 kroki w przód, obrót i 4 kroki w tył.
  2. 4 kroki w przód, obrót, 4 kroki w tył.
  3. Doskok do siebie, odskok, zmiana miejsc.
  4. Doskok do siebie, odskok, zmiana miejsc (partner wraca do wewnętrznego koła na swoje pierwotne miejsce, a partnerka wraca do zewnętrznego koła, ale do następnego partnera do tyłu [w polskiej wersji do przodu]).

Przypisy

  1. Histoire du folk épisode 6. [dostęp 2014-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-02)].
  2. 13. Miss PLEDGE (1893-1949) par Yves GUILCHER
  3. Fiches de danse folk : Chapelloise (Aleman’s marsj) – Cancoillottefolk. [dostęp 2014-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-22)].
  4. Yvon Guilcher (1998): La danse traditionnelle en France d'une ancienne civilisation paysanne à un loisir revivaliste, Librairie de la Danse, FAMDT, Courlay.
  5. Corinna Oosterveen (2002): La Chapelloise oder der Aleman's Marsj und seine 13 Namen. in: Marianne Bröcker (ed.): Die Dimension der Bewegung in traditioneller Musik. Tagungsband 11 des International Council for Traditional Music, UNESCO 16./17. Februar 2001. Universität Bamberg
  6. Jacques Largeaud (2011): Manuel du professeur de danses. Books on Demand GmbH, Nordestedt. dostępne w Google Books: [1]
  7. All American promenade
  8. Source: Hanna Rasmussen & Rickey Holden (1979): Kom og dans. Edition Egtved. Seite 9
  9. HSH | DANSEGLEDE – Liv Ingrid Grov
  10. Douglas Neil Kennedy & Helen Kennedy (1959): Handing on. A Guide to Country Dancing for Popular Use. English Folk Dance and Song Society, London
  11. Folkroddels.be: Waarom dansen wij het Aapje op een jig ?
  12. a b Taniec belgijski - Centrum Dobrego Wychowania, „Centrum Dobrego Wychowania”, 28 marca 2017 [dostęp 2018-08-07] (pol.).
  13. Najwięcej osób tańczących belgijkę jednocześnie - Rekord Polski ⋆ BiuroRekordow.pl [online], 13 lipca 2017 [dostęp 2018-08-07] (pol.).