Sponsoring

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sponsoring firmy motoryzacyjnej w jeździectwie

Sponsoring (również sponsorowanie) – forma promocji. Jego istotą są skojarzenia, dzięki którym pozytywny obraz sponsorowanego przenosi się na sponsora.

Znak sponsora najczęściej towarzyszy imprezom lub działaniu sponsorowanych instytucji. W przypadku produktów, których reklama jest ograniczona przepisami prawnymi (np. wyroby tytoniowe, alkoholowe), sponsoring jest często jedyną możliwością promocji masowej. Sponsoring jest jednym z narzędzi public relations wykorzystywanych przez sponsora[1]. Ważnym argumentem przemawiającym za stosowaniem sponsoringu jest również zwiększające się zainteresowanie masową rozrywką oraz wzrost świadomości społecznej.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

W sponsoringu występują zawsze dwie strony: sponsor – jest nim najczęściej przedsiębiorca lub osoba prywatna zainteresowana promowaniem siebie lub swoich produktów i ponosząca z tego tytułu określone koszty, oraz sponsorowany – osoba lub instytucja, która korzysta ze świadczenia.

Z punktu widzenia przedmiotu najczęściej wyróżnia się następujące obszary sponsoringu:

 • sport – imprezy, drużyny lub indywidualni sportowcy
 • kultura i sztuka – instytucje kulturalne: teatry, muzea, kina, imprezy, wystawy, festiwale, twórcy i artyści
 • ekologia – ochrona przyrody i środowiska naturalnego, utrzymanie ginących gatunków zwierząt w zoo
 • sfera społeczna – wspieranie placówek, np. domy dziecka, domy opieki społecznej, akcje charytatywne np. dożywianie dzieci
 • ochrona zdrowia – szpitale, przychodnie, akcje związane z badaniami profilaktycznymi, edukacja w zakresie ochrony zdrowia
 • oświata – wspieranie szkół, przedszkoli
 • nauka – badania naukowe, ekspedycje przyrodnicze i geograficzne, książki i inne publikacje, konferencje i sympozja.

Sponsoring bywa rozumiany jako forma dobroczynności (filantropii) i to zarówno przez sponsorów, jak i sponsorowanych. Jednak dla sponsorów jest on dodatkową formą promocji. Sponsoring jest to działanie marketingowe, promujące markę, usługę lub produkt w związku z wizerunkiem czy prestiżem, które ma przynieść określone korzyści sponsorowi, niekoniecznie w krótkim przedziale czasowym.

Forma pracy AA[edytuj | edytuj kod]

Sponsoring jest także formą pracy z Programem 12 Kroków i 12 Tradycji, stworzonym przez Anonimowych Alkoholików i zaadaptowanym przez: AN[2], Al-Anon[3], DDA[4], AJ[5], AD[6], SLAA[7], AH[8], SA[9] oraz inne wspólnoty dwunastokrokowe. Sponsoring zazwyczaj polega na współpracy dwóch osób – sponsora i podopiecznego. Sponsor to bardziej doświadczony członek danej wspólnoty i pomagający podopiecznemu przejść przez program 12 Kroków. Relacja sponsor – podopieczny nie opiera się o jakiekolwiek gratyfikacje finansowe i jest dobrowolna.

Umowa sponsoringu w sporcie[edytuj | edytuj kod]

W polskim systemie prawa cywilnego umowa sponsoringu w sporcie (umowa sponsorka) jest umową nienazwaną, wzajemną - dwustronnie zobowiązującą, zawieraną przez strony umowy na zasadzie swobody kształtowani umów (zob. art. 351[1] k.c.)[10]. Uznając doktrynalną definicję sponsoringu w sporcie (za B.Armknecht[11]), przez sponsoring należy rozumieć zgodne, skutecznie złożone oświadczenia woli dwóch podmiotów (sponsorującego oraz sponsorowanego), których wolą jest odpłatne i wzajemne wspieranie się, przy czym po stronie sponsora będzie to świadczenie pieniężne, rzeczowe lub usługowe, a po stronie sponsorowanego promowanie, użyczenie wizerunku czy wprost reklama[11]'.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Narzędzia komunikacji – Media Relations dla startupów – mamstartup.pl.
 2. Anonimowi Narkomani, Narcotics Anonymous – region Polska, www.anonimowinarkomani.org [dostęp 2016-10-07] [zarchiwizowane z adresu 2016-10-16].
 3. Al Anon, Al-Anon, www.al-anon.org.pl [dostęp 2016-10-07].
 4. DDA, Witamy, „nieoficjalna STRONA DDA” [dostęp 2016-10-07].
 5. Anonimowi Jedzenioholicy, anonimowijedzenioholicy.org [dostęp 2016-10-07].
 6. Anonimowi Depresanci, anonimowi_depresanci.republika.pl [dostęp 2016-10-07] [zarchiwizowane z adresu 2016-09-30].
 7. SLAA strona główna – Anonimowi Uzależnieni od Seksu i Miłości, www.slaa.pl [dostęp 2016-10-07].
 8. Anonimowi hazardziści, www.anonimowihazardzisci.org [dostęp 2016-10-07].
 9. SA PL Oficjalna strona Anonimowych Seksoholików – Polska, sa.org.pl [dostęp 2018-02-13].
 10. [Prawo sportowe] Umowa sponsoringu w sporcie - ADVISER Armknecht & Partners radcowie prawni - kancelaria prawna w Gdynia | Radca prawny gdynia | Prawnik gdynia, adviser.law [dostęp 2022-08-03] (pol.).
 11. a b Bartosz Armknecht, Umowa sponsoringu w sporcie, Promotor, Warszawa 2011 [Prawo sportowe/ Sports law], s. 17.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]