Stępka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pozostałość stępki z wraku Miedziowca ma długość 11,6 metra

Stępka, kil – oś konstrukcyjna szkieletu statku wodnego jest najniższym elementem konstrukcyjnym jednostki pływającej biegnąca od dziobu do rufy, stanowiąca podstawę wytrzymałości strukturalnej kadłuba. Stępka występuje w postaci belkowej i płaskiej. Na stępce opierają się wręgi, a na żaglowcach w nadstępkach także pionowe maszty. Położenie stępki jest symbolem rozpoczęcia budowy jednostki pływającej[1][2].

Przed opracowaniem konstrukcji modułowej kil był zwykle pierwszą częścią kadłuba, która była budowana. W czasach konstrukcji modułowych podczas której buduje się kompletne sekcje kadłuba, budowa statku rozpoczyna się z cięciem pierwszego arkusza blachy. a stępki rozpoczyna się wiele miesięcy przed początkiem budowy samej jednostki. Symboliczna ceremonia położenia stępki wciąż jednak pozostaje symbolem początku budowy jednostki[3].

Stępka belkowa[edytuj | edytuj kod]

Zwana zwykle kilem, jest dziedzictwem po statkach o konstrukcji drewnianej. Poza funkcją konstrukcyjną kil stanowi też balast, służący do obniżenia środka ciężkości kadłuba, a w konsekwencji stabilizacji jednostki zabezpieczając ją przed wywróceniem[2].

Stępki pomagają utrzymać stały kurs, przeciwdziałając bocznemu dryfowi spowodowanemu przez wiatr lub prądy. Zwiększa to zwrotność statku i umożliwia bardziej precyzyjną nawigację. jednocześnie odpowiednie zaparojektowanie stępki pozwala zmniejszyć opór wody, co prowadzi do zwiększenia prędkości[2].

Stosowany głównie w jednostkach morskich (wykonanych z innego materiału niż stal lub małych stalowych) – na śródlądziu częściej stosowany jest miecz.

Stępka płaska[edytuj | edytuj kod]

Stosowana w dużych oceanicznych statkach stalowych o podwójnym dnie lub statkach mniejszych o dnie pojedynczym.

Za odmianę stępki płaskiej uważa się stępkę tunelową, której konstrukcja składa się z dwóch równo oddalonych od płaszczyzny symetrii wzdłużników. Nazwa pochodzi od tunelu powstającego po zamontowaniu do wzdłużników poszycia dna zewnętrznego i wewnętrznego. W stępce tunelowej znajdują się rurociągi, przewody elektryczne i zawory.

W języku[edytuj | edytuj kod]

Powiedzenie stoczniowców: położyć stępkę – oznacza zakończenie pierwszego etapu budowy statku (przygotowanie pierwszej partii elementów) i rozpoczęcie montażu kadłuba, zwykle wiążące się z uruchomieniem transzy płatności po potwierdzeniu wykonania tego etapu.

Powiedzenie żeglarskie: stopy wody pod kilem – używa się na pożegnanie żeglarzy wypływających w rejs.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stępka. www.ortograf.pl. [dostęp 2024-02-25].
  2. a b c Wszystko o kilach: Zrozumienie szkieletu łodzi. www.yachting.com. [dostęp 2024-02-25].
  3. Thomas Walton - Know Your Own Ship. https://books.google.com/books?id=2oBKmJ1lzSYC&q=keel+ship&pg=PA57 London: Charles Griffin & Company, s. 57-60, ISBN 978-3-86195-164-3