Stanisław Anioł (postać filmowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stanisław Anioł
Pierwsze wystąpienie 1. Przydział
Ostatnie wystąpienie 9. Upadek
Twórca Stanisław Bareja
Grany przez Roman Wilhelmi
Dane biograficzne
Rodzina małżeństwo: Mieczysława Anioł
Inne informacje
Specjalność gospodarz domu
Ten artykuł dotyczy postaci fikcyjnej, bohatera serialu Alternatywy 4. Zobacz też: inne osoby o tym samym nazwisku.

Stanisław Anioł – postać filmowa odgrywana przez Romana Wilhelmiego w serialu Alternatywy 4, wyreżyserowanym przez Stanisława Bareję, gospodarz domu, karierowicz.

Postać ta stała się symbolem cwaniactwa i karierowiczostwa, podobnie jak inny bohater kreowany przez tego aktora – Nikodem Dyzma.

W listopadzie 2016 roku na ul. Kazury 10 w Warszawie odsłonięto mural upamiętniający postać Stanisława Anioła. Projekt graficzny przedstawia Romana Wilhelmiego w charakterystycznej dla postaci pozie "anioła" z rękoma uniesionymi do góry.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Anioł początkowo działał jako Kierownik Wydziału Kultury Miejskiego Komitetu PZPR w Pułtusku. Mieszkał tam przy ul. Szarej 5. Wyjechał stamtąd, twierdząc, że otrzymał mieszkanie i wysokie stanowisko w stolicy. W rzeczywistości został gospodarzem domu w bloku przy ul. Alternatywy 4. Nie po myśli było mu machanie miotłą, koszenie trawnika i zbieranie psich odchodów, toteż szybko opracował metody, w wyniku których klatka w bloku zamieniła się w obóz pracy, którego on stał się kierownikiem. Ulubionym pisarzem Anioła jest Sofronow, którego często cytuje.

Anioł inwigiluje i zastrasza lokatorów. Nieustannie organizuje czyny społeczne, zebrania, próby chóru i kabaretu. Poskromiony zostaje nawet Balcerek, który jako jedyny nie chciał się poddać reżimowi Anioła. Gospodarz przedstawia mu sfabrykowane skierowanie na odwyk alkoholowy i obiecuje załatwić jego unieważnienie, ale w zamian za posłuszeństwo. Anioł szuka też ciągle możliwości awansu – wyznaje zasadę "nieważne, co kto mówi, ważne pod kogo jest podwieszony".

Gospodarz nie przepuszcza żadnej okazji, aby zyskać coś dla siebie. Inicjatywę obywatelską (ogrzewanie domu przy pomocy lokomotywy) przekuwa szybko na swój sukces (artykuł w prasie). Pozyskane informacje wykorzystuje do szantażu lub manipulowania innymi. Przypadkowo odebrany telefon jest dla niego okazją do ściągnięcia na ul. Alternatywy 4 światowej delegacji burmistrzów i pochwalenia się swoimi osiągnięciami. W wyniku porozumienia mieszkańców pokazówka przygotowana na wizytę delegacji okazuje się fiaskiem. Anioł jednak i tak wychodzi na swoje – zostaje Kierownikiem Osiedla.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]