Stanisław Kolowca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Kolowca
Data urodzenia

1904

Data i miejsce śmierci

10 lipca 1968
Kraków

Zawód, zajęcie

artysta fotograf

Narodowość

polska

Grób Stanisława Kolowcy na cmentarzu Rakowickim

Stanisław Kolowca (ur. 1904, zm. 10 lipca 1968 w Krakowie) – fotograf, miłośnik i koneser sztuki dawnej, brat doc. dr Józefa Kolowcy - specjalisty w dziedzinie żywienia zwierząt, działacza ochrony przyrody, współtwórcy Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie.

Fotografią interesował się od czasów młodości. Początkowo pracował jako asystent operatora w wytwórni Elka-Film w Krakowie, później uczył się w zakładzie Antoniego Pawlikowskiego. Pod koniec lat 20. przez rok pobierał nauki w szkole graficznej w Wiedniu, a po powrocie do kraju został zatrudniony w Muzeum Przemysłu Artystycznego w Krakowie, dla którego fotografował dzieła sztuki i architekturę.

Po II wojnie światowej pracował w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu i Centralnej Agencji Fotograficznej. Ponadto był wykładowcą w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz od roku 1945 członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Prócz tradycyjnej techniki fotografii czarno-białej preferował tzw. techniki szlachetne m.in. metodę uwachromową, duksochrom i pigment. Ponadto eksperymentował z fotografię barwną. Zajmował się przede wszystkim fotografowaniem dzieł sztuki: architektury, rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego. Znany jest z fotodokumentacji przede wszystkim polskich witraży gotyckich, zbiorów wawelskich oraz Ołtarza Mariackiego Wita Stwosza w kościele Najświętszej Marii Panny (wykonana dwukrotnie podczas konserwacji stwoszowskiego retabulum – w latach 1932–1933 oraz 1946–1950).

Prace[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia Krakowa, Kraków 2000, s. 426.
  • Henryk Hermanowicz, Stanisław Kolowca, „Fotografia” nr 12, 1968, s. 280-283.
  • Lucyna Król, Stanisław Kolowca – fotograf Ołtarza Mariackiego [w:] Dobrosława Horzela, Adam Organisty (red.) Wokół Wita Stwosza. Materiały z międzynarodowej konferencji naukowej w Muzeum Narodowym w Krakowie, 19-22 maja 2005, Kraków 2006, s. 407-409.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]