Stanisław Miller (profesor)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Kwiryn Miller
ilustracja
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

30 marca 1880
Łódź

Data i miejsce śmierci

13 sierpnia 1925
Rudka

Prof. nzw. nauk technicznych
Specjalność: budownictwo
Alma Mater

Instytut Inżynierów Komunikacji w Petersburgu

Doktorat

1916 – nauki techniczne
Instytut Politechniczny w Petersburgu

Nauczyciel akademicki
Grób Stanisława Millera na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Stanisław Kwiryn Miller (ur. 30 marca 1880 w Łodzi, zm. 13 sierpnia 1925 w Rudce) – polski inżynier budownictwa, specjalista z zakresu statyki budowli, profesor nadzwyczajny Politechniki Warszawskiej[1][2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny kolejarskiej i życie zawodowe związał przede wszystkim z budownictwem kolejowym. W roku 1906 uzyskał dyplom inżyniera w Instytucie Inżynierów Komunikacji w Petersburgu, następnie pracował w instytucjach rządowych zajmujących się budownictwem komunikacyjnym na terenie Cesarstwa Rosyjskiego. Pierwszym jego zrealizowanym projektem był most przez Wisłę do twierdzy w Modlinie. Jako projektant mostów w Petersburskim Okręgu Komunikacji nadzorował prace budowlane nad jeziorem Ładoga i w Pskowie, a następnie podjął pracę w Zarządzie Głównym Towarzystwa Kolei Wschodnio-Chińskiej. Od 1911 był także nauczycielem akademickim w Katedrze Mechaniki Teoretycznej Instytutu Politechnicznego w Petersburgu[1].

Po powstaniu niepodległego państwa polskiego rozpoczął pracę w Ministerstwie Komunikacji w Warszawie i współtworzył Biuro Projektów Mostów Kolejowych. Od roku 1920 prowadził zajęcia dydaktyczne w nowo utworzonej Katedrze Statyki Budowli na Politechnice Warszawskiej. Jako wykładowca był bardzo popularny wśród studentów, zyskał opinię nauczyciela, który ciekawie prowadzi wykłady i skłania do samodzielnego myślenia[1].

Pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 196-6-4/5)[3].

Stanowiska[edytuj | edytuj kod]

Członkostwa[edytuj | edytuj kod]

Ważne publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • O dwóch formach równości prac przygotowanych w zastosowaniu układów sprężystych, Sprawozdania i Prace, Warszawskie Towarzystwo Politechniczne
  • W kwestii projektu Mostu Mikołajewskiego przez Newę
  • Tunele kolei Ussuryjskiej
  • Uwagi nad podstawami teoretycznymi statyczności sprężystej[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Edward Domański (oprac.): Sylwetki profesorów Politechniki Warszawskiej. Stanisław Kwiryn Miller (1880-1925). Warszawa: Pracownia Historyczna BGPW, 1991.
  2. Miller Stanisław Kwiryn (1880-1925). W: Polski Słownik Biograficzny. T. 21. s. 231.
  3. Cmentarz Stare Powązki: BASIA LANGNER, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 2015-11-01].
  4. Józef Piłatowicz: Profesorowie Politechniki Warszawskiej w dwudziestoleciu międzywojennym. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 1999, s. 59,68,215,296. ISBN 83-7207-131-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]