Star of India

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Star of India
Star of India
Bandera  Stany Zjednoczone
Port macierzysty San Diego
Ex Euterpe
Data budowy 1863
Stocznia Gibson Ramsey,
Wyspa Man, Wielka Brytania
Armator Maritim Muzeum, San Diego
Materiał stal
Typ ożaglowania bark
Powierzchnia ożaglowania 2050 m²
Liczba masztów 3
Długość całkowita (L) 84,5 m
Szerokość (B) 10,7 m
Zanurzenie (D) 6,7 m
Pojemność 1197

SV Star of India (ang. tłum. Gwiazda Indii) – został zbudowany 14 listopada 1863 jako fregata Euterpe w stoczni Gibson. W 1906 roku przemianowany został na "Star of India".

Historia i rejsy[edytuj]

Początki żaglowca są dość pechowe. W rejsie dziewiczym żaglowiec (jako "Euterpe") miął kolizje z żaglowcem hiszpańskim oraz bunt załogi. W drugim rejsie miał połamane maszty w cyklonie i stracił kapitana, który zmarł na chorobę tropikalną.

Następny właściciel wyremontował żaglowiec w Kalkucie, który teraz pływał głównie między Wielką Brytanią a Indiami (stąd pochodzi późniejsza jego nazwa) oraz do Australii i Oceanii. W 1901 nowym armatorem zostało towarzystwo Alaska Packers Association, które przebudowało statek na bark i używało do przewozu zaopatrzenia dla rybaków na Morzu Beringa. W 1906 roku nadano żaglowcowi obecną nazwę Star of India. Od roku 1926 był zacumowany w porcie San Diego gdzie powoli niszczał. Dopiero 1959 r. grupa obywateli z San Diego na czele z Kpt. Alanem Villiersem dokonała odrestaurowania tego żaglowca. W chwili obecnej statek przebywa w muzeum statków w San Diego.

Ciekawostki[edytuj]

W 1976 roku "Star of India" po 50 latach nieprzerwanego postoju wypłynęła z portu San Diego na Ocean Spokojny pod pełnymi żaglami z okazji 200-lecia USA.

Statek pojawia się także w IV serii amerykańskiego cyklu dokumentalnego "Łowcy Duchów", gdzie badacze zjawisk paranormalnych badają jednostkę pod kątem występowania niewytłumaczalnych wydarzeń.

Zobacz też[edytuj]