Star of India

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Star of India
Ilustracja
Poprzednie nazwy

Euterpe

Bandera

 Stany Zjednoczone

Port macierzysty

San Diego

Armator

Maritim Muzeum, San Diego

Dane podstawowe
Materiał

stal

Historia
Stocznia

Gibson Ramsey,
Wyspa Man, Wielka Brytania

Data budowy

1863

Dane techniczne
Długość całkowita (L)

84,5 m

Szerokość (B)

10,7 m

Zanurzenie (D)

6,7 m

Pojemność

1197 RT

Ożaglowanie
Typ ożaglowania

bark

Powierzchnia ożaglowania

2050 m²

Liczba masztów

3

SV Star of India – żaglowiec zbudowany 14 listopada 1863 jako fregata Euterpe w stoczni Gibson. W 1906 roku przemianowany został na „Star of India”.

Historia i rejsy[edytuj | edytuj kod]

Początki żaglowca są dość pechowe. W rejsie dziewiczym żaglowiec (jako „Euterpe”) miał kolizję z żaglowcem hiszpańskim oraz bunt załogi. W drugim rejsie miał połamane maszty w cyklonie i stracił kapitana, który zmarł na chorobę tropikalną.

Następny właściciel wyremontował żaglowiec w Kalkucie, który teraz pływał głównie między Wielką Brytanią a Indiami (stąd pochodzi późniejsza jego nazwa) oraz do Australii i Oceanii. W 1901 nowym armatorem zostało towarzystwo Alaska Packers Association, które przebudowało statek na bark i używało do przewozu zaopatrzenia dla rybaków na Morzu Beringa. W 1906 roku nadano żaglowcowi obecną nazwę Star of India. Od roku 1926 był zacumowany w porcie San Diego, gdzie powoli niszczał. Dopiero 1959 r. grupa obywateli z San Diego na czele z Kpt. Alanem Villiersem dokonała odrestaurowania tego żaglowca. W chwili obecnej statek przebywa w muzeum statków w San Diego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]