Przejdź do zawartości

Starożytny Izrael w okresie babilońskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Okres babiloński w starożytnym Izraelu trwał w latach 586 – 539 p.n.e.[1]

W 586 p.n.e. królestwo Judy zostało zajęte przez króla Babilonu, Nabuchodonozora II. Za opór stawiany przez stolicę Judy, Jerozolimę, miasto to zostało w 586 p.n.e. złupione, Świątynia została zburzona, a znaczna część ludności uprowadzona w niewolę do Babilonii[2].

W kraju pozostała głównie ludność rolnicza, która wniosła niewiele do materialnej i duchowej kultury Żydów. Głównym ośrodkiem religii i kultury żydowskiej stały się Babilonia, oraz, w mniejszym stopniu, Egipt[3].

Okres babiloński w samej Judzie jest słabo poznany. Juda była spustoszona i opustoszała, jednak generalnie nie była zasiedlana[3], choć Edomici i Ammonici zgłaszali pretensje do tego obszaru[4].

Nabuchodonozor ustanowił w Judzie namiestnika Godoliasza. Skupiła się wokół niego ludność pozostawiona w kraju, a także ci Judejczycy, którzy po klęsce schronili się w państwach sąsiednich, a teraz powrócili. Godoliasz został jednak zamordowany przez Izmaela, po czym reszta ludności judzkiej, z obawy przed zemstą, uciekła do Egiptu[5].

Ziemie Izraela pod panowaniem Babilonii

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gądecki, s. 351.
  2. Tschirschnitz, s. 260.
  3. a b Gądecki, s. 352.
  4. Tschirschnitz, s. 261.
  5. Tschirschnitz, ss. 260-261.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]