Stawa Młyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stawa Młyny o zachodzie słońca
Stawa Młyny
Stawa Młyny
Wiatrak o zachodzie słońca
Plaża w Świnoujściu i Stawa Młyny
Ujście Świny i falochron z Wiatrakiem
Ujście Świny z widocznym po lewej stronie Wiatrakiem


Stawa Młyny od strony plaży

Stawa Młynystawa (znak nawigacyjny, niem. Mühlenbake) w kształcie wiatraka, usytuowana na końcu Falochronu Zachodniego w Świnoujściu, przy ujściu Świny do Bałtyku.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Na jej szczycie znajduje się pulsujące światło, służące celom nawigacyjnym. Ma 10 m wysokości[1], pomalowana jest na biało i ma czarny dach. Powstała w latach 1873-1874 podczas modernizacji toru wodnego. [2]

Stawa Młyny jest jednym z symboli Świnoujścia, stanowiąc część oficjalnego logo miasta. Zdjęcia z "wiatrakiem" wykorzystywane są powszechnie w materiałach promocyjnych[3], na pocztówkach ze Świnoujścia, okładkach przewodników itp.[4]

Stawa Młyny, widok na morze przy zachodzie słońca
Stawa Młyny, widok na morze o zachodzie słońca

Ze Stawą Młyny związana jest legenda. Gdy Świnoujście stało się miastem portowym, jego mieszkańcy zaczęli pracować na statkach, wypływając na długie rejsy. Żony czekały na marynarzy, którzy wracali wyczerpani i postarzali. Jedna z nich, Alicja, zrozpaczona wyglądem swojego ukochanego Krzysztofa poszła w nocy nad brzeg morza i płakała. Tajemniczy głos kazał jej szukać ratunku w stojącym za nią wiatraku, z którego wyszedł stary młynarz. Kazał on przyjść Alicji następnego dnia wraz z mężem; wówczas polecił okładać go błotem, zażywać kąpieli w morzu i spacerować. Tydzień później zabrał go do wiatraka. Po pewnym czasie mąż Alicji wyszedł z wnętrza odmłodniały. Wiatrak szybko zaczęli odwiedzać także i inni marynarze. Gdy jednak umarł stary młynarz, okazało się, że nikt nie zna sekretów jego zabiegów, a mechanizm wiatraka stanął. Mimo to spragnieni odmłodzenia ludzie nadal przybywali – i przybywają także dziś – do Świnoujścia, by okładać się błotem, pływać i spacerować[5]. W 1976 była wykorzystana w filmie Latarnik w reżyserii Zygmunta Skoniecznego. Dobudowano niewielki budynek oraz balkon które po ukończeniu zdjęć rozebrano.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sławomir Orlik, Symbol Świnoujścia do remontu, 22.09.2008, radio.szczecin.pl.
  2. Świnoujście - Stawa Młyny. Atrakcje turystyczne Świnoujścia. Ciekawe miejsca Świnoujścia, http://www.polskaniezwykla.pl.
  3. Jego zdjęcie znajduje się np. na okładce publikacji Atrakcje Turystyczne Pomorza Zachodniego, wyd. Forum Turystyki Regionów, Szczecin 2004/2007, ​ISBN 978-83-920552-9-7​, na stronie tytułowej planu Świnoujścia, wyd. Urząd Miasta Świnoujścia, Świnoujście 2008, ​ISBN 978-83-60838-09​.
  4. Np. na okładce przewodnika Edyty Tomczyk i Piotra Ostrowskiego Wybrzeże część zachodnia oraz Bornholm, Bielsko-Biała: Pascal, 2002, ​ISBN 83-7304-080-3​.
  5. Adam Suwart, Gdzie Świna leniwie uchodzi, "Przewodnik Katolicki" nr 29/2011


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]