Logo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Logo (znak graficzny))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy znaku graficznego. Zobacz też: inne znaczenia Logo.
Logo NBC zaprojektowane przez Chermayeff & Geismar (mogło ulec małym zmianom kosmetycznym)

Logo (skr. od logogram lub logotyp)[1] – Unikalna i charakterystyczna forma graficzna, stylizowany napis, symbol lub inna forma ekspresji graficznej służąca do identyfikacji marki, firmy bądź organizacji.

Umieszcza się je na materiałach drukowanych, reklamach, artykułach piśmienniczych, budynkach i pojazdach.

Logo występuje w trzech postaciach – znaku, logotypu bądź pełnego logo.[2]

Cele[edytuj]

Logo służy przede wszystkim do identyfikacji konkretnej firmy, organizacji bądź marki, więc głównym celem logo jest pomoc w odróżnieniu jednej marki od drugiej. Od zarania dziejów ludzie odczuwali potrzebę i chęć podkreślania swojej indywidualnej tożsamości i odróżniania się od innych.[3]

"Firma bez logo, to jak człowiek bez twarzy"[3] – David Airey

Główne cele stosowania logo przez firmę, markę lub organizację:

 • odróżnienie się od konkurencji, pokazanie swojej indywidualności
 • pierwszy krok w budowaniu identyfikacji wizualnej
 • nakierowanie toku myślowego odbiorcy na główne priorytety firmy, marki, organizacji

Logo w każdym wypadku nawiązuję w jakiś sposób do firmy, marki bądź organizacji, którą ma identyfikować. Ważnym zaznaczenia jest fakt, że logo nie zawsze musi, a niektórych wypadkach nawet nie powinno, nawiązywać bezpośrednio do działaności podmiotu. Idąc dalej tym tokiem rozumowania logo może symbolizować jakąś ideę jedynie swoim kształtem lub wywoływanym nastrojem (np. zawierać linie łagodne lub łamane, albo też zawierać kolorystykę jaskrawą lub stonowaną). Zawsze jednak powinno, choćby w mniej oczywisty sposób, podsumowywać wizerunek marki, podejście do odbiorcy, czy nawet jakość produktów.

Podczas projektowania logo nawiązać można w nim do wielu rzeczy – podejścia firmy do danego tematu, jakości oferowanych usług lub produktów, nastawienie do odbiorcy lub samej nazwy – nie zawsze musi być to bezpośredni produkt lub działaność firmy. Dobrym przykładem tej tezy będzie logo (a raczej znak graficzny, który występując samoistnie może nazwany być logo, zob. błędne nazewnictwo) firmy "Apple", które nie odnosi się do tworzonych przez firmę komputerów, a jest graficznym przedstawieniem nazwy.

Projekt logo Mobil Oil – Chermayeff & Geismar

Logo powinno u odbiorcy wywoływać odpowiednie, ściśle wybrane przez projektanta, skojarzenia oraz wzbudzać konkretny nastrój, a jeśli to możliwe, motywować również do pożądanej reakcji.

[edytuj]

Logo IBM zaprojektowane przez Paula Randa

Projektowanie logo to bardzo ważna dziedzina projektowania graficznego. Jest jedną z najtrudniejszych do nauki i doskonalenia. Logo jest formą ekspresji graficznej identyfikującą organizacje. W związku z tym, że logo projektowane są po to, żeby reprezentować firmę, markę bądź organizacje nieczęstym zjawiskiem jest ich przeprojektowywanie. Jednakże w chwili zmiany priorytetów, podejścia czy działaności podmiotu, ponowne zaprojektowanie logo, a także identyfikacji wizualnej, jest wskazane.

Podział – logo a logotyp

Zawód projektanta logo stale rośnie, pod względem osób go praktykujących od czasów powstania ruchu modernistycznego.[4] Trzech głównych projektantów (lub studio projektowych) ze Stanów Zjednoczonych jest uważanych za pionierów dziedziny grafiki – projektowania logo, identyfikacji wizualnej – a także rozwoju modernizmu.[4] Pierwszy z nich Chermayeff & Geismar czyli studio projektowe odpowiedzialne za projekty logo dla Chase Bank (1964), Mobil Oil (1965), PBS (1984), NBC (1986), National Geographic (2003) i innych. Dzięki niesamowitym umiejętnością Chermayeff & Geismar niektóre z logo przetrwały niezmiennie do dziś, inne zaś uległy tylko lekkim korektom. Kolejnym z pionierów projektowania identyfikacji wizualnej jest Paul Rand, który był jednym z twórców Szwajcarskiego Stylu w projektowaniu graficznym. Paul zaprojektował wiele sławnych kreacji graficznych między innymi dla IBM, UPS a także ABC. Kolejnym z twórców nowej dziedziny grafiki był Saul Bass. Bass zaprojektował wiele sławnych logo dla firm wywodzących się ze Stanów Zjednoczonych, między innymi są to projekt logo dla firmy Bell (1969) i jej następcy AT&T (1983). Innymi ze znanych projektów Saula Bassa jest identyfikacja wizualna linii lotniczych Continental Airlines (1968), Dixie (1969) oraz United Way (1972).[4] Polska pod względem wczesnych czasów projektowania graficznego a także rozwoju nowej dziedziny grafiki, projektowania logo, również ma swoich bohaterów, jednym z nich jest Karol Śliwka, który zaprojektował wiele znanych, używanych do dziś bez znacznych zmian, znaków graficznych i logo. Są to między innymi logo Grupy Adamed (1990)[2] PKO BP (1969), Instytutu Matki i Dziecka czy Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego. Chermayeff, Rand i Bass zmarli w roku 1996, natomiast Karol Śliwka ma obecnie 83 lata. Ważną rolę w rozwoju dokumentacji związanej z projektowaniem logo było badanie nad Francuskimi znakami towarowymi przeprowadzone przez historyka Edith Amiot i filozofa Jean Louis Azizollah.

[edytuj]

W literaturze można spotkać różne klasyfikacje symboli firmowych, tu posłużymy się przejrzystą typologią przedstawioną przez G.Hardego w książce „Podręcznik projektantów logo”. Wśród typów możemy wyróżnić[5]:

[edytuj]

Typowe (pełne) logo składa się z: sygnetu, logotypu oraz w niektórych przypadkach z dodatkiem tagline. Pojedyncze elementy (sygnet, logotyp) mogą być nazwane logo.

[edytuj]

Rozpowszechnienie, wiąże się z możliwością wszechstronnego wykorzystania, jest więc ważnym aspektem, który trzeba brać pod uwagę przy ocenie projektów. Logo to podstawowy znak rozpoznawczy firmy, który może być umieszczony na wielu środkach przekazu. Może znaleźć się w reklamach, na wizytówkach, papierze firmowym, na produktach, budynkach, znakach informacyjnych, na stronie internetowej lub jako jej ikona (favicon) itd. Firma powinna zadbać o to, by logo pojawiało się jak najczęściej na możliwie wielu nośnikach komunikacyjnych. Dlatego zaletą dobrego logo jest możliwość jego wykorzystania w różnych miejscach i w różnych rozmiarach. Cechą, która to umożliwia jest skalowalność, czyli możliwość zachowania czytelności logo niezależnie od rozmiaru[6].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Logo – definicja wyrazu logo w English from the Oxford dictionary, „www.oxforddictionaries.com”, www.oxforddictionaries.com [dostęp 2016-03-05].
 2. a b StevenS. Bateman StevenS., AngusA. Hyland AngusA., Symbol, 2011, ISBN 978-1856697279.
 3. a b DavidD. Airey DavidD., Logo Design Love, 2015, ISBN 978-83-283-0373-7.
 4. a b c Philip B.P. B. Meggs Philip B.P. B., A History of Graphic Design (trzecie wydanie), 1998, ISBN 9780471291985.
 5. G. Hardy, Podręcznik projektantów logo, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2012, s. 22–35
 6. Daszkiewicz M., Wrona S., Kreowanie marki korporacyjnej, Difin, Warszawa 2014, s. 100

Bibliografia[edytuj]

 • A. Wołowik, T. II P. Górki, M. Wołowik, Nie tylko logotyp, Oficyna Wydawnicza Branta, Bydgoszcz 2004.
 • G. Hardy, Podręcznik projektantów logo, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2012
 • M. Daszkiewicz, S. Wrona, Kreowanie marki korporacyjnej, Difin, Warszawa 2014
 • D. Airey, Logo Design Love, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2010
 • Philip B. Meggs: A History of Graphic Design. 1998. ISBN 9780471291985.