Stepnica (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stepnica
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Lokalizacja Polska
Rzeka
Długość ok. 32 km
Źródło
Miejsce Maszewo
Ujście
Recypient Gowienica
Miejsce Bodzęcin
Współrzędne 53°38′22″N 14°55′09″E/53,639444 14,919167
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Stepnica (niem. Stepenitz) – rzeka w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, dopływ Gowienicy, zlewisko Zalewu Szczecińskiego, przepływająca przez gminy Maszewo i Osina, ok. 32 km.

Rzeka ma swoje źródła w mieście Maszewie, dalej płynie doliną przez Radzanek i Budzieszowce, gdzie przepływa przez niewielkie jezioro. Dalej przepływa przez Jezioro Lechickie i wypływa z niego w Maciejewie. Następnie mija miejscowość Osina, drogę krajową nr 6, Redostowo, Węgorzę i w Bodzęcinie wpada do Gowienicy.

Stepnica jest szlakiem kajakowym w dół od Osiny, jednak nieużytkowanym i nieuporządkowanym. Jest popularna wśród wędkarzy. Przepływa głównie przez pagórkowate tereny polne i łakowe. Jest najdłuższym dopływem Gowienicy.

W 2008 r. przeprowadzono badania jakości wód Stepnicy w punkcie ujścia do Gowienicy. W ich wyniku oceniono elementy fizykochemiczne poniżej stanu dobrego, elementy biologiczne określono na I klasy, a stan ekologiczny na umiarkowany. W ogólnej dwustopniowej ocenie stwierdzono zły stan wód Stepnicy[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]