Bodzęcin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bodzęcin
Pałac w Bodzęcinie w XIX wieku
Pałac w Bodzęcinie w XIX wieku
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Osina
Liczba ludności (2006) 190
Strefa numeracyjna (+48) 91
Kod pocztowy 72-221 (Osina)
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0780423
Położenie na mapie gminy Osina
Mapa lokalizacyjna gminy Osina
Bodzęcin
Bodzęcin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bodzęcin
Bodzęcin
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Bodzęcin
Bodzęcin
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu goleniowskiego
Bodzęcin
Bodzęcin
Ziemia53°38′14″N 14°55′43″E/53,637222 14,928611

Bodzęcin (do 1945 Basenthin) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Osina.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Miejscowość położona na skraju Równiny Goleniowskiej i Równiny Nowogardzkiej, we wschodniej części Puszczy Goleniowskiej, na dużej polanie (pola, łąki), w dolinie rzeki Gowienicy i ujściu Stepnicy

Najstarsze osadnictwo na terenie wsi pochodzi z epoki wczesnego średniowiecza, kiedy to powstało tutaj stare słowiańskie osiedle obronne w widłach rzek. Najstarsza wzmianka pisana pochodzi z roku 1334 (dokumenty rodowe rodziny von Flemming). Lennem von Flemmingów Bodzęcin był od 1209 roku aż do końca II wojny światowej, podczas której ta rodzina jeszcze władała wiejskim folwarkiem. W średniowieczu został zbudowany młyn wodny (zburzony w latach 40. XX wieku). W XV wieku Bodzęcin był już dużą znaczącą wsią, trzy wieki później powstały pałac (rozebrany w XIX wieku) i folwark. W 1872 roku zamieszkiwało tutaj ok. 200 osób. W latach 20. XX wieku folwark cały czas rozbudowywał się, jednak w końcu lat 40. został przekształcony w samodzielny PGR, włączony do kombinatu w Osinie w roku 1971.

Obecnie wieś o charakterze rolniczym. W centrum znajduje się zabytkowy gotycki kościół z przełomu XIV i XV wieku, pw. św. Mikołaja Biskupa z renesansowym portalem. Jest to świątynia salowa, zbudowana z głazów narzutowych i kostki kamiennej z kamienną wieżą dzwonną, ozdobnymi portalami i ostrołukowymi oknami. We wnętrzu znajduje się barokowa ambona, a w trzech oknach prezbiterium neogotyckie witraże. Na zewnątrz zachowały się dwie czasze romańskich chrzcielnic. Kościół przebudowany w roku 1905, a 1 września 1947 r. poświęcony przez ks. Franciszka Włodarczyka TChr. Wokół świątyni znajduje się cmentarz, na którym można znaleźć wiele niemieckich nagrobków o wartości zabytkowej, wśród nich najcenniejszym jest grobowiec rodzinny von Flemmingów i grób leśnika z wyrzeźbioną strzelbą. Na dawnych terenach przypałacowych zachował się cenny starodrzew parku dworskiego, założonego w XVIII wieku. Zachowała się również część budynków folwarcznych. Zabudowa wsi pochodzi z przełomu XIX i XX wieku (domy murowane) i czasów współczesnych. W okolicy znajduje się zakład hodowli norek, zaś w samej wsi kilka dużych indywidualnych gospodarstw rolnych. Okolica to tereny atrakcyjne pod względem krajobrazowym (lasy Puszczy Goleniowskiej, dolina Gowienicy). Przez wieś przebiega szlak rowerowy Równina Nowogardzka. Bodzęcin leży ok. 2 km na północ od drogi krajowej nr 6, z którą posiada połączenie drogą asfaltową. Drogi gruntowe prowadzą do Węgorzy i Niewiadowa.

Okoliczne miejscowości: Redostowo, Glewice, Węgorza, Niewiadowo