Bodzęcin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bodzęcin
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Osina
Liczba ludności (2006) 190
Strefa numeracyjna (+48) 91
Kod pocztowy 72-221 (Osina)
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0780423
Położenie na mapie gminy Osina
Mapa lokalizacyjna gminy Osina
Bodzęcin
Bodzęcin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bodzęcin
Bodzęcin
Ziemia 53°38′14″N 14°55′43″E/53,637222 14,928611

Bodzęcin (do 1945 Basenthin) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Osina.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Miejscowość położona na skraju Równiny Goleniowskiej i Równiny Nowogardzkiej, we wschodniej części Puszczy Goleniowskiej, na dużej polanie (pola, łąki), w dolinie rzeki Gowienicy i ujściu Stepnicy

Najstarsze osadnictwo na terenie wsi pochodzi z epoki wczesnego średniowiecza, kiedy to powstało tutaj stare słowiańskie osiedle obronne w widłach rzek. Najstarsza wzmianka pisana pochodzi z roku 1334 (dokumenty rodowe rodziny von Flemming). Lennem von Flemmingów Bodzęcin był od 1209 roku aż do końca II wojny światowej, podczas której ta rodzina jeszcze władała wiejskim folwarkiem. W średniowieczu został zbudowany młyn wodny (zburzony w latach 40. XX wieku). W XV wieku Bodzęcin był już dużą znaczącą wsią, trzy wieki później powstały pałac (rozebrany w XIX wieku) i folwark. W 1872 roku zamieszkiwało tutaj ok. 200 osób. W latach 20. XX wieku folwark cały czas rozbudowywał się, jednak w końcu lat 40. został przekształcony w samodzielny PGR, włączony do kombinatu w Osinie w roku 1971.

Obecnie wieś o charakterze rolniczym. W centrum znajduje się zabytkowy gotycki kościół z przełomu XIV i XV wieku, pw. św. Mikołaja Biskupa z renesansowym portalem. Jest to świątynia salowa, zbudowana z głazów narzutowych i kostki kamiennej z kamienną wieżą dzwonną, ozdobnymi portalami i ostrołukowymi oknami. We wnętrzu znajduje się barokowa ambona, a w trzech oknach prezbiterium neogotyckie witraże. Na zewnątrz zachowały się dwie czasze romańskich chrzcielnic. Kościół przebudowany w roku 1905, a 1 września 1947 r. poświęcony przez ks. Franciszka Włodarczyka TChr. Wokół świątyni znajduje się cmentarz, na którym można znaleźć wiele niemieckich nagrobków o wartości zabytkowej, wśród nich najcenniejszym jest grobowiec rodzinny von Flemmingów i grób leśnika z wyrzeźbioną strzelbą. Na dawnych terenach przypałacowych zachował się cenny starodrzew parku dworskiego, założonego w XVIII wieku. Zachowała się również część budynków folwarcznych. Zabudowa wsi pochodzi z przełomu XIX i XX wieku (domy murowane) i czasów współczesnych. W okolicy znajduje się zakład hodowli norek, zaś w samej wsi kilka dużych indywidualnych gospodarstw rolnych. Okolica to tereny atrakcyjne pod względem krajobrazowym (lasy Puszczy Goleniowskiej, dolina Gowienicy). Przez wieś przebiega szlak rowerowy Równina Nowogardzka. Bodzęcin leży ok. 2 km na północ od drogi krajowej nr 6, z którą posiada połączenie drogą asfaltową. Drogi gruntowe prowadzą do Węgorzy i Niewiadowa.

Okoliczne miejscowości: Redostowo, Glewice, Węgorza, Niewiadowo