Gowienica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gowienica
Rzeka w Stepnicy
Rzeka w Stepnicy
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 47,9 km
Źródło
Miejsce gmina Maszewo
Ujście
Recypient Roztoka Odrzańska,
(Zatoka Stepnicka)
Miejsce Stepnica
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
źródło
źródło
Ziemia 53,65°N 14,61°E/53,652100 14,606900
Koło wodne na Gowienicy w Babigoszczy

Gowienica (niem. Gubenbach) – rzeka w województwie zachodniopomorskim, w zlewisku Zalewu Szczecińskiego, uchodzi do Zalewu Szczecińskiego (Roztoka Odrzańska) w Stepnicy. Płynie przez gminy: Maszewo, Goleniów, Osina, Przybiernów, Stepnica, długość 47,9 km, w tym ok. 15 km w gminie Goleniów.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Rzeka ma swoje źródła w dolinie torfowej w okolicach Burowa, Mostów i Pogrzymia, na terenie gminy Maszewo. Następnie płynie przez malowniczą dolinę, przez teren jednostki wojskowej, obok wsi Glewice, Bodzęcin i Niewiadowo. W Bodzęcinie wpływa do niej dopływ Stepnica. Gowienica cały czas wije się doliną wśród łąk i lasów. Następnie przepływa przez miejscowości: Biebrówek, Łoźnica, Dzisna, za mostem drogi krajowej nr 3 w Babigoszczy kieruje się w leśne ostępy okolic Widzieńska. Do Zalewu Szczecińskiego (Roztoka Odrzańska), dokładnie Zatoki Stepnickiej, uchodzi w miejscowości Stepnica. Osady niesione przez Gowienicę cały czas przesuwają jej ujście w głąb Zalewu. Najciekawsze turystycznie fragmenty w okolicach Burowa, Widzieńska (plaża, kąpielisko i miejsce popularne wśród wędkarzy) oraz Babigoszczy.

Miejscowości nad Gowienicą: Burowo, Glewice, Bodzęcin, Niewiadowo, Łożnica, Babigoszcz, Widzieńsko, Stepnica.

Szlak kajakowy[edytuj | edytuj kod]

Rzeka jest szlakiem kajakowym, jednak w spływach przeszkadzają liczne naturalne przeszkody, dlatego jest trasą dla silnych i zaprawionych kajakarzy. Na trasie dziesiątki razy trzeba przeprawiać się przez zwalone kłody, czasami tworzące kilkumetrowej wysokości zwały. Spływ najlepiej zacząć w Babigoszczy przy moście na drodze krajowej nr 3 i pierwszego dnia dopłynąć do Widzieńska, a drugiego do Stepnicy. Rzeka zazwyczaj płytka, głębsza tylko w zakolach i przy przeszkodach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]