Gowienica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gowienica
Ilustracja
Gowienica w Stepnicy
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. zachodniopomorskie

Rzeka
Długość 51,09 km
Źródło
Miejsce gmina Maszewo
Współrzędne

53°32′33″N 14°58′55″E/53,542500 14,981944

Ujście
Recypient Zalew Szczeciński,
(Zatoka Stepnicka)
Miejsce

Stepnica

Współrzędne

53°39′07″N 14°36′27″E/53,651944 14,607500

Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa konturowa powiatu goleniowskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Gowienica (niem. Gubenbach[potrzebny przypis]) – rzeka w zlewisku Morza Bałtyckiego (Zalew Szczeciński)[1] o długości 51,09 km[2].

Rzeka płynie w województwie zachodniopomorskim przez gminy: Maszewo, Goleniów, Osina, Przybiernów, Stepnica. Jej źródła znajdują się w dolinie torfowej w okolicach Burowa, Mostów i Pogrzymia. Następnie płynie przez doliną przez teren jednostki wojskowej, obok wsi Glewice, Bodzęcin i Niewiadowo. W Bodzęcinie wpływa do niej Stepnica. Następnie przepływa przez Biebrówek, Łoźnica, Dzisna, za mostem drogi krajowej nr 3 w Babigoszczy kieruje się w leśne ostępy okolic Widzieńska. Do Zalewu Szczecińskiego (Zatoki Stepnickiej), uchodzi w Stepnicy. Osady niesione przez Gowienicę cały czas przesuwają jej ujście w głąb Zalewu.[potrzebny przypis]

Rzeka jest szlakiem kajakowym[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]