Gowienica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gowienica
Ilustracja
Rzeka w Stepnicy
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 47,9 km
Źródło
Miejsce gmina Maszewo
Ujście
Recypient Roztoka Odrzańska,
(Zatoka Stepnicka)
Miejsce Stepnica
Współrzędne 53°39′07,3″N 14°36′25,7″E/53,652028 14,607139
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ujście
ujście
Koło wodne na Gowienicy w Babigoszczy

Gowienica (niem. Gubenbach) – rzeka w województwie zachodniopomorskim, w zlewisku Zalewu Szczecińskiego, uchodzi do Zalewu Szczecińskiego (Roztoka Odrzańska) w Stepnicy. Płynie przez gminy: Maszewo, Goleniów, Osina, Przybiernów, Stepnica, długość 47,9 km, w tym ok. 15 km w gminie Goleniów.

Charakterystyka[edytuj]

Rzeka ma swoje źródła w dolinie torfowej w okolicach Burowa, Mostów i Pogrzymia, na terenie gminy Maszewo. Następnie płynie przez malowniczą dolinę, przez teren jednostki wojskowej, obok wsi Glewice, Bodzęcin i Niewiadowo. W Bodzęcinie wpływa do niej dopływ Stepnica. Gowienica cały czas wije się doliną wśród łąk i lasów. Następnie przepływa przez miejscowości: Biebrówek, Łoźnica, Dzisna, za mostem drogi krajowej nr 3 w Babigoszczy kieruje się w leśne ostępy okolic Widzieńska. Do Zalewu Szczecińskiego (Roztoka Odrzańska), dokładnie Zatoki Stepnickiej, uchodzi w miejscowości Stepnica. Osady niesione przez Gowienicę cały czas przesuwają jej ujście w głąb Zalewu. Najciekawsze turystycznie fragmenty w okolicach Burowa, Widzieńska (plaża, kąpielisko i miejsce popularne wśród wędkarzy) oraz Babigoszczy.

Miejscowości nad Gowienicą: Burowo, Glewice, Bodzęcin, Niewiadowo, Łożnica, Babigoszcz, Widzieńsko, Stepnica.

Szlak kajakowy[edytuj]

Rzeka jest szlakiem kajakowym, jednak w spływach przeszkadzają liczne naturalne przeszkody, dlatego jest trasą dla silnych i zaprawionych kajakarzy. Na trasie dziesiątki razy trzeba przeprawiać się przez zwalone kłody, czasami tworzące kilkumetrowej wysokości zwały. Spływ najlepiej zacząć w Babigoszczy przy moście na drodze krajowej nr 3 i pierwszego dnia dopłynąć do Widzieńska, a drugiego do Stepnicy. Rzeka zazwyczaj płytka, głębsza tylko w zakolach i przy przeszkodach.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]