Stožecké sedlo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przełęcz w głębi wzniesienie Jedlová

Stožecké sedlo (niem. Schöbersattel) – przełęcz (602 m n.p.m.) w północnych Czechach. Przełęcz położona jest w północnych Czechach w południowo-zachodniej części Gór Łużyckich po południowo-wschodniej stronie od wzniesienia Jedlová około 8 km na północ od miasta Nový Bor i około 3 km na północny wschód od miejscowości Kytlice.

Przełęcz stanowi rozległe, płytkie siodło o stromych zboczach i łagodnych podejściach, wcinające się w masyw grzbietu Gór Łużyckich, Jedlovski hřbet między wzniesieniami Pěnkavčí vrch (792 m n.p.m.) a Stožec (665 m n.p.m.). Przez przełęcz prowadzi droga nr I/9 łącząca Łużyce Dolne z Pragą. Otoczenie przełęczy porasta las regla dolnego z przewagą świerka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1805 roku przez przełęcz poprowadzono ważną drogę, która połączyła worek šluknovský z centrum Czech. W latach 1981-83 drogę zmodernizowano i poszerzono o trzeci pas ruchu. Poprzednio przez przełęcz prowadziły stare szlaki handlowe: "Stara Praska Droga " oraz "Droga drezdeńska". W przeszłości przełęcz stanowiła strategiczne połączenie z zamkiem na wzniesieniu Tolsztejn (czes. Tolštejn) położonym po północno-zachodniej stronie przełęczy.

Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na duże przewyższenie wynoszące na odcinku 3 km 150 m, i stromość drogi, między przełęczą a miejscowością Lesné, na odcinku tym organizowano rajdy samochodowe.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

  • Na przełęczy bezpośrednio przy drodze położony jest parking. Przełęcz stanowi punkt wyjściowy wycieczek w Góry Łużyckie.
  • Przez przełęcz prowadzą szlaki turystyczne
szlak turystyczny żółty żółty prowadzący z miejscowości Malý Smernik do miejscowości Mařteniničky i dalej.
szlak turystyczny niebieski niebieski – prowadzący z Dolní Podluží do wschodnich granic miasta Nový Bor.